Specializovaná policejní jednotka na potlačování nepokojů použila proti nespokojeným členům ochranky shromážděným poblíž stadionu slzný plyn a gumové projektily. Podle agentury Reuters byla právě po zásahu střelou minimálně jedna žena zraněna.

"Byl to pokojný protest, protože nám nezaplatili, kolik měli. Byli jsme překvapeni, že proti nám policie šla. Použili na nás slzný plyn," řekl jeden z pracovníků Sydney Nzoli.

Policisté dali po zásahu protestujícím desetiminutovou lhůtu, aby se rozešli, což se také stalo.

Lokální organizační výbor MS v Durbanu potvrdil, že ke srocení nespokojených ochrankářů došlo zhruba dvě hodiny po zápase, v němž Německo deklasovalo 4:0 Austrálii. "Bylo to dávno poté, co všichni diváci odešli, takže to nemělo žádný vliv na bezpečnost na stadionu," uvedl mluvčí místních pořadatelů Rich Mkhondo.

Pracovníci ostrahy podle všeho dostali za svou celodenní práci zaplaceno 190 randů (530 korun). Měli prý přitom slíbeno mnohem víc - jeden z nich řekl agentuře AP, že se mluvilo o 425 randech, jiní dokonce uváděli částku 1500 randů (4000 korun). Navíc si stěžovali, že jim jejich zaměstnavatel nezajistil žádnou dopravu, takže některé z nich po zápase čekala až čtyřhodinová cesta pěšky domů.

Smrt na Stolové hoře

Čtrnáctiletý mladík z Texasu, který s rodinou přijel na mistrovství světa ve fotbale do Jihoafrické republiky, zahynul v sobotu při pádu ze Stolové hory, jedné z nejznámějších turistických atrakcí v JAR.

Stolová hora nabízí výhled na nejkrásnější část jihoafrického pobřeží. Ovšem příkré, vlhké a kluzké cesty vysekané v porostu na úbočí 1086 metrů vysoké hory jsou velmi nebezpečné. Loni zahynulo na Stolové hoře 15 turistů a od začátku letošního roku už devět.

Posledním případem je mladý Američan, jenž uklouzl při sestupu z hory, na kterou vystoupil s rodiči a jedním sourozencem. Přivolaní záchranáři našli chlapce ležet v mělké vodě udržující se mezi rezavě zbarvenými kameny asi ve třech čtvrtinách cesty dolů ze Stolové hory.

"Vypadalo to, jako by se nakláněl, aby se podíval trochu víc dolů na vodopád, a ztratil rovnováhu," uvedl Trevor Solomons, který vede odbor bezpečnosti jihoafrického Národního ústavu pro biodiverzitu a byl mezi prvními, kdo dorazili na místo.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist