Slovenští fotbalisté si účast na šampionátu vybojovali i na úkor Česka, které nechali v kvalifikační skupině za zády a vůbec poprvé si tak zajistili vstupenku mezi nejlepších 32 týmů planety. Hned v úvodním zápase čeká soubor Vladimíra Weisse poměrně hratelný soupeř - Nový Zéland. Ten je považován za jednoho z největších outsiderů šampionátu. Mezi nejlepšími se dosud objevil pouze jedinkrát.

"Držte nám palce. Tohle je velký den pro celé Slovensko i pro nás. Věřím, že všichni budete stát za námi," vzkazuje z Afriky domů útočník Erik Jendrišek. A jeho slova patří vlastně i Čechům, kteří i v anketě na iHNed.cz vyjádřili východnímu sousedovi největší podporu ze všech účastníků mistrovství.

"První zápas je určitě nejdůležitější. Podřídíme tomu všechno," burcuje své svěřence kouč Weiss. Případná výhra jeho týmu by Slováky poslala na první místo skupiny F. Včerejší zápas mezi obhájcem trofeje z Itálie a Paraguayí totiž skončil remízou 1:1.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
13:30

Úvodní sestavy:
Nový Zéland: Paston - Lochhead, Reid, Vicelich, Nelsen, Elliott, Smeltz, Killen, Bertos, Fallon, Smith.
Slovensko: Mucha - Škrťel, Čech, Zabavník, Štrba, Weiss, Šesták, Vittek, Ďurica, Hamšík, Jendríšek.

Rozhodčí: Damon (JAR) - Ngatungira (RWA), Molefe (JAR)

13:31
2. minuta - Utkání bylo zahájeno. Oba týmy se zatím vyměňují balon ve středu hřiště
13:32
5. minuta - První šance utkání. Po tresrtném kopu si na centrovaný balon naskočil Killen, ale slovenský trefil jen prostředek brány s připraveným Muchou.
13:36
5. minuta - Slováci rychle odpovídají, jenže Weissova střela z pravé strany neměla potřebnou razanci ani směr.
13:37
8. minuta - Ďurica se dlouhým nákopem snažil najít některého ze svých spoluhráčů, ovšem poslal míč pouze do zámezí.
13:38
9. minuta - Ďurica na poslední chvíli odvrátil centr na Fallona na rohový kop. Novozélanďané zatím mají více ze hry.
13:40
11. minuta - Už už to vypadalo na slibný brejk Slovenska, jenže přihrávku na Jendřiška zastavil těsně za půlící čarou jeden z obránců Zélandu.
13:41
15. minuta - Hru obou týmů brzdí řada nepřesností. Po pár přihrávkách ve středu hřiště většinou následuje konec akce.
13:45
16. minuta - Po Hamšíkově přiťuknutí centroval z levé strany Marek Čech, ale míč ukryl Paston v klidu ve svých rukavicích.
13:47
18. minuta - Po osmnácti minutách hry jsou mírně aktivnější Novozélanďané, kteří zaznamenali také jedinou šanci zápasu. Slováci jsou zatím velmi nepřesní v rozehrávce, což dokazuje i bídná přihrávka Weisse.
13:50
21. minuta - Bertos motal hlavu u rohového praporku Jendřiškovi, ten se ale nenachal nachytat a soupeře po odzbojil.
13:52
22. minuta - Slováci poprvé zahrozili. Weiss se protáhl po levé lajně a v pokutovém území našel Hamšíka, který se pokusil obstřelit novozélandského brankáře. Míč ovšem minul pravou tyč o 3 metry.
13:54
24. minuta - Nelson na půlicí čáře tvrdě zajel do Weisse. Slováci rozehráli přímý kop na krátko a pokusí se postupným útokem ohrozit branku soupeře.
13:55
26. minuta - Stanislav Šesták na podobném místě jako před chvílí Nelson fauloval ostře Elliota. Ani tentokrát rozhodčí žlutou kartu ze své kapsy nevytáhl.
13:57
28. minuta - První gólovka Slováků. Aktivní Weiss našel na hranici pokutového území Šestáka, který pálil tísněn dvěma novozélandskými obránci. Jeho střela jen těsně minula Pastonovu branku.
14:00
30. minuta - Zdeněk Šesták se podruhé během pár chvil dostal do velké šance. Po dobře zahraném rohu hlavičkoval z malého vápna těsně vedle.
14:01
32. minuta - Killen se pokusil ohrozit Muchu ze třiceti metrů. Jeho střela po zemi ovšem nemohla ohrozit slovenského brankáře.
14:03
33. minuta - Velká minela Pastona darovala šanci Vittekovi. Slovenský útočník se řítil z úhlu sám na poloodkrytou branku, vracející se Novozélanďané jeho pokus zblokovali na roh.
14:05
35. minuta - Vittek se se odhodlal ke střele zpoza vápna. Jeho pokus ovšem ani tentokrát netrefil prostor mezi třemi tyčemi.
14:07
37. minuta - Po čase se opět do dobré šance dostal Nový Zéland. Smeltz zpracoval přihrávku za slovenskou obranou, nicméně trefil pouze boční síť Muchovy branky.
14:09
39. minuta - Zabavníkův centr našel hlavu Hamšíka. Jeho nedůrazná střela však nebyla pro Pastona nijak nebezpečná.
14:10
41. minuta - Elliotův roh se po sérii hlaviček dostal až k volému Reidovi, který ovšem v dobré pozici trofil pouze slovenského obránce. Z dalšího rohu už novozélanďané neohrozili branku Slováků.
14:12
42. minuta - Lochhead sestřelil před půlící čárou Jendřiška a rozhodčí ocenil jeho zákrok žlutou kartou.
14:14
43. minuta - Hamšík pálil z dvaceti metrů prudce, ale pouze do středu branky. Paston vyrazil míč na roh.
14:15
45. minuta - Na Zabavníkův centr nepřesný. Paston odkopává od branky.
14:17
Po jedné nastavené minutě rozhodčí ukončil první poločas.
14:18
Začal druhý poločas. Oba týmy nastoupily beze změn v sestavě.
14:32
47. minuta - Štrbovu přihrávku na rozběhnutého Šestáka zastavil na poslední chvíli stoper Nelson.
14:34
48. minuta - Škrtel mohl po rohu skórovat, jeho souboj s Reidem ovšem rozhodčí posoudil jako faul.
14:36

50. minuta - Slovensko se ujímá vedení. První gól Slováků na MS stříli Robert Vittek, který hlavičkou na hranici malého vápne přesně usměrnil Šestákův centr.

14:38
52. minuta - Z přímého kopu Novozélanďané Muchu nijak neohrozili.
14:40
54. minuta - Šesták se dral novozélandskou obranou, ale na poslední chvíli jej zastavil Elliot.
14:41
55. minuta - Zdeno Štrba ostře srazil k zemi Elliota a za tento zákrok obdržel žlutou kartu.
14:43
57. minuta - Weiss si obhodil Nelsona a málem se dostal do zakončení, Paston ovšem včas vyběhl a slovenskému mladíkovi míč uloupil.
14:45
59. minuta - Ried velice  nepřesně rozehrál. Mucha bude odkopávat od branky.
14:46
61. minuta - Nový Zéland se snaží něco vymyslet, pevná slovenská obrana ovšem zatím hraje bez chyb.
14:48
63. minuta - Vittek hledal centrem z pravé strany Hamšíka ve vápně, Paston však mohl zůstat v klidu. Vittek totiž centroval nepřesně.
14:51
65. minuta - Šesták zpracoval těžký míč a pokusil se uspět proti dvěma novozélandským obráncům. Nakonec přihrál proti neze Hamšíkovi, který ovšem prokázal, že s míčem Jabulani se branka ze střední vzdálenosti trefuje jen velmi těžko.
14:53
67. minuta - Nový Zéland kombinuje na své vlastní polovině a vypadá to, jako by vůbec neměl kam spěchat.
14:54
69. minuta - Slováci mohli zvýšit svůj náskok. Šesták přiťukl Vittekovi do ideální střelecké pozice, ale na poslední chvíli se vrátil Ried a slovenského střelce skluzem zablokoval.
14:57
71. minuta - Weiss netrefil z voleje míč ideálně a jeho pokus hodně minul prostor mezi třemi tyčemi.
14:58
72. minuta - Střídání Nového Zélandu. Z hřiště odchází Killen a nahrazuje ho Chris Wood.
14:59

74. minuta - Šesták hledal ve vápně volného Vitteka, míč ovšem na poslední chvíli odkopl Nelson.

15:02
76. minuta - Slováci teď svému soupeři míč nepučují snaží se nepouštět Novozélanďany do hry. Šestákův volej zblokoval Lochhead na roh.
15:04
78. minuta - Další střídání Nového Zélandu. Christie nahrazuje Viceliche.
15:05
80. minuta - Střídají i Slováci. Šesták po sympatickém výkonu přenechává místo na hřišti Hološkovi.
15:07
82.minuta - Novozélanďané zatím ve druhé půli nepředvedli vůbec nic a zdá se, že na vyrovnání jim chybí herní kvalita.
15:09
84. minuta - Druhé střídání Slovenska. Robert Vittek si jde odpočinout a do hry se zapojuje Miroslav Stoch.
15:11
Utkání sleduje 23 801 diváků.
15:12
86. minuta - Hamšík zastavil pronikajícího Bertose v dobré pozici. Ani z tohoto mráčku pro Novozélanďany nezaprší.
15:13
88. minuta - Nový Zéland mohl přeci jen vyrovnat! Po centru Lochheada se v ideální pozici ocitl Smeltz, kterého nepokryl Šktrel. Smeltzova hlavička ovšem minula Muchovu branku od 3 metry.
15:16
90. minuta - Slovenská obrana si poradila i s dalším centrem Lochheada. Rozhodčí nastaví 3 minuty.
15:17
91. minuta - Taktické střídání Slováků. Weisse střídá Juraj Kucka.
15:18
93. minuta - 40 vteřin před uplynutí 93. minuty Novozélanďané vyrovnávají na 1:1. Winston Ried se schoval za slovenskou obranou a přesný centr Smeltze usměrnil za bezmocnéhu Muchu.
15:21

Konec utkání.

15:22
Slováci dlouho vedli po gólu Vitteka, ale ve třetí minutě nastavení je do kolen poslal Ried, který hlavou vyrovnal na 1:1.