Švýcaři se nečekaně semkli a výkonem na hranici možností drželi favorita na uzdě. Od úvodních chvil vsadili na defenzivu a vystavěli před brankou několikastupňovou obrannou hráz. Španělé sice drželi míč 70 procent hracího času, ale jejich snahu brzdily příliš zdlouhavé kombinace, které Švýcaři stíhali díky pružnému defenzivnímu bloku zachytávat.
Trenér Španělů Del Bosque vyčítal svým svěřencům hlavně nedůraz a malou přímočarost v koncovce. "Dneska to nebyl náš den. Dominovali jsme téměř celému zápasu, ale nebyli jsme schopni dát gól. Nemohli jsme se dostat přes pevnou švýcarskou obranu. Na posledních metrech, ve finální fázi nám scházela větší přesnost a také preciznost," hledal španělský kouč důvody překvapivé porážky.
Klíč k soupeřově obraně našli evropští šampioni až po 24 minutách. Iniesta vysunul Piquého, ale jeho stahovačku přečetl gólman Benaglio, který střelci zmenšil úhel a míč vyrazil. Na konci poločasu postupoval z úhlu na Benaglia Villa, pověst nejlepšího střelce Eura však nepotvrdil a dloubáček poslal mimo tyče.
Pomalá a profesorská hra se svěřencům Vicenteho Del Bosqueho vymstila v 52. minutě. Středem obrany se protáhl Derdiyok, se štěstím v pádu procpal míč až do malého pokutového území, kde oslavil dorážkou svou životní trefu Fernandes.
Krátce po sobě zvonila na obou stranách branková konstrukce
Španělům nepomohl ani uzdravený kanonýr Torres, který se na hřiště dostal v 61. minutě. O chvíli později měli Španělé i smůlu, když Xabi Alonso napálil z dvaceti metrů břevno.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist