Uplynulých osmnáct šampionátů dalo lidstvu několik nezapomenutelných fotbalových momentů. Zde jsou čtyři z nich. Který z nich si podle vás zaslouží označení okamžik století?

Baggiova penalta

Ve finále světového šampionátu 1994, který měl být ve Spojených státech největší reklamou na fotbal od roku 1975, kdy do New York Cosmos přestoupil Pelé, se střetly dva do té doby nejuspěšnější týmy - Brazílie s Itálií. Obě země měly na kontě tři světové triumfy.

Po bezbrankových devadesáti minutách se diváci nedočkali gólu ani v nastavení, a tak musely o mistrovi rozhodnout penalty. Vůbec poprvé v historii. Oba celky začaly neúspěšně, po třetí sérii bylo skóre 2:2. Pak ale Taffarel chytnul ránu Massara a současný brazilský kouč Dunga tehdy poslal kanárky do vedení.

Veškerá tíha okamžiku ležela na Robertu Baggiovi. Italský snajpr, který do té doby rozhodl několik důležitých zápasů ve vyřazovací části, si postavil míč, rozeběhla se a... fatálně selhal. Branku přestřelil o několik metrů a jeho pokus byl v různých anketách zařazován mezi největší fotbalové kiksy historie.

Boží ruka

Mistrovství světa v roce 1986 bylo vůbec první, které se vrátilo do země, kde už se jednou konalo - do Mexika. Největší hvězdou šampionátu byl Argentinec Diego Maradona, kontroverzní útočník Neapole, toho času hojně šňupající kokain.

Po vítězství v základní skupině vyřadili Jihoameričané i Uruguay a celý svět upínal zraky ke čtvrtfinále proti Anglii, s níž byly vzájemné vztahy kvůli sporu o Falklandské ostrovy více než chladné.

V první půli góly nepadly, pět minut po začátku druhé však diváci viděli branku, na kterou se nikdy nezapomene. Maradona bleskově pronikl do vápna, odražený balon se snášel přímo před brankáře Shiltona. Proti 163 centimetrů vysokému útočníkovi to měla být lehká práce, jenže agilní Argentinec vyskočil a odrazem o ruku usměrnil míč do sítě.

Všichni čekali, že tuniský rozhodčí Bennaceur hru přeruší, leč nestalo se. Argentina vedla 1:0. Největší podvod století prošel. "Jak padl první gól? Trochu s pomocí Maradonovy hlavy, trochu s pomocí boží ruky," komentoval zásah sám střelec, který v zápase ještě předvedl famózní sólo přes celé hřiště, díky kterému Argentina vyhrála 2:1 a nakonec získala i mistrovskou trofej.

Gól-negól

Svoje jediné vítězství na mistrovství si Anglie připsala na domácím šampionátu v roce 1966. Ve finále proti Západnímu Německu vedla od 78. minuty 2:1 a domácí se už už radovali z premiérového triumfu, jenže v poslední minutě zmrazil tribuny tribuny vyrovnávací brankou Weber.

Rozhodčí Dienst nenechal Angličany ani rozehrát. Muselo se prodlužovat. Deset minut po začátku prodloužení se do míče zblízka opřel Geoff Hurst. Míč se zespoda odrazil od břevna na/před/za brankovou čáru a zpět od brankydo pole.

Hráči Anglie se neradovali, jen se po sobě zmateně dívali. Tím, co viděl, si nebyl jistý ani švýcarský rozhodčí, a tak se šel poradit s pomezním. Rus Bachramov měl ale překvapivě jasno - byl to gól. Dienst ho proto uznal, Anglie vedla 3:2. O pár minut později Hurst dokončil jako jediný hráč ve finále mistrovství světa hattrick a Anglie se stala šampionem. Na světě neexistuje jediný záběr či důkaz o tom, zda-li to tehdy opravdu gól byl, nebo ne.

Zidaneho zkrat

Do berlínského finále minulého turnaje v roce 2006 se možná trochu překvapivě probojovala Itálie s Francií. Obranu squadry azzury do té doby nepřekonal žádný soupeř. Jediný gól, který svěřenci Marcella Lippiho inkasovali, si vstřelili sami.

Ve finále však už po sedmi minutách prohrávali. Z penalty otevřel skóre Zinedine Zidane, kapitán Francouzů, který měl největší podíl na zisku poháru v roce 1998. V Německu se loučil s kariérou, nečekaně dostal příležitost skončit se zlatou soškou v náručí.

Jenže za pár minut Materazzi vyrovnal, Toni pak ještě nastřelil míč do břevna. Utkání se prodlužovalo, Zidane měl v nastavení na hlavě možná rozhodující gól, ale z malého vápna ve vyložené šanci nechal vyniknout Buffona. O tři minuty později se stalo něco, co nemá v dějinách mistrovství světa obdoby.

Televizní diváci zprvu nevěděli, oč jde. Ve 110. minutě se přestalo hrát. Rozhodčí Elizondo se jde poradit s asistentem, po několika sekundách se vrací do hřiště, sahá do zadní kapsičky a vytahuje červenou kartu. Pro Zidana. Až opakovaný záběr odhaluje Francouzův zkrat. Ve chvíli, kdy se zrovna nehrálo, kapitán lehce předběhl Materazziho, aby se náhle zastavil a se sklopenou hlavou ho jako býk trefil do hrudníku. Důvodem prý byla Italova nevybíravá slova o jeho rodině.

Šampionát pro loučící se legendu skončilpár minut před vrcholem. Cestou do sprch minul kýžený pohár, se kterým se za půl hodinku bude laskat Itálie, jež zvítězí na penalty.