Dvaačtyřicetiletá veteránka postoupila do finále až z desátého místa a startovala v něm jako první. Po dojezdu možná ani samotná legenda českého sportu nevěřila v úspěch, přesto se ho nakonec dočkala.

Soupeřky totiž kazily více než obvykle a samotná Hilgertová byla nakonec překvapena z třetího místa. Pomohly jí k tomu i nezvyklé problémy slovenské vítězky semifinále Jany Dukátové, které při závodu spadl kryt otvoru na lodi.

Štěpánka Hilgertová se tak stala nejstarší medailistkou v historii SP. Ve čtyřiceti dvou letech se to žádné jiné kajakářce předtím na Světovém poháru nepodařilo.

"Nejsem nadšená ani zklamaná. Nebyla to tak špatná jízda, i když jsem se nevyvarovala menších chyb. Chybovaly ale i soupeřky a nakonec to dopadlo takhle," skromně podotkla Hilgertová.

Syn slavné kajakářky si připsal největší úspěch kariéry

Když Hilgertová slavila bronz, ještě neměla tušení, že ji poprvé v kariéře ve světové konkurenci překoná syn Luboš. Finále kajakářů bylo na programu až na úplný závěr SP v Praze. Třiadvacetiletý Hilgert obsadil v semifinále čtvrté místo a ve finále se posunul na druhou příčku. Poprvé v životě tak při SP vystoupil na stupně vítězů.

"Mámin závod jsem moc nesledoval, ale viděl jsem, že nic moc nejela, takže jsem si říkal, že to asi budu muset zachraňovat já. Pak jsem ale koukal, jak dopadla a říkal jsem si, že by to bylo super, kdybychom se potkali na stupních vítězů. Byly to ale spíše odvážné sny," řekl evidentně v dobré rozmaru naladěný Hilgert. Svojí jízdou si zároveň definitivně zajistil start na mistrovství světa.

Syn kajakářské legendy si svůj první výrazný úpěch hodně užíval: "Hilgertovi? Zřejmě slušný oddíl," usmíval se v cíli. Nadšená byla i maminka Štěpánka. "Je to skvělé. A jestli tady někdo pořád naráží na to, že mě porazil, tak pro mě je to nejhezčí porážka v životě, kterou jsem si mohla vysloužit," uvedla Hilgertová.

Ve finále se představili ještě dva čeští reprezentanti. Irena Pavelková i Vavřinech Hradilek byli pátí.

Výsledky prvního dílu Světového poháru ve vodním slalomu v Praze:

K1 muži: 1. Molmenti (It.) 92,62 (0 trest. sekund), 2. Hilgert (ČR) 94,02 (0), 3. Kurt (Švýc.) 94,68 (0), ..5. Hradilek 96,82 (2), 22. Přindiš (oba ČR) vyřazen v semifinále.

K1 ženy: 1. Schornbergová (Něm.) 109,05 (0), 2. Pennieová (Brit.) 109,16 (2), 3. Hilgertová 109,79 (2), ...5. Pavelková 111,70 (2), 18. Řihošková (všechny ČR) vyřazena v semifinále.