Fotbalisté Anglie porazili na mistrovství světa na závěr skupiny C Slovinsko 1:0 a postoupili do osmifinále. Favorit dokázal po předchozích dvou remízách zvítězit Defoeovým gólem z 23. minuty. Skupinu nakonec vyhráli díky lepšímu skóre Američané, kteří porazili v souběžně hraném utkání 1:0 Alžírsko.

Angličané, kteří nepostoupili ze skupiny naposledy na MS 1958, vstoupili do zápasu velice nervózně. První šanci zápasu měli v sedmé minutě Slovinci, ale se střelou záložníka Birsy doprostřed branky si bez větších problémů poradil devětatřicetiletý gólman James.

Z první velké anglické příležitosti padl v 23. minutě důležitý vedoucí gól. Milner z pravé strany nacentroval na neubráněného útočníka Defoea, který z voleje propálil slovinského brankáře Samira Handanoviče.

Už v úvodu druhého poločasu mohli Angličané zdvojnásobit vedení, ale Defoe mířil po rychle rozehraném Rooneyho rohovém kopu těsně vedle. Další spolupráce útočníků skončila až za brankovou čarou, ale gól nebyl uznán pro Rooneyho ofsajd. Kritizovaný útočník Manchesteru United měl největší šanci v 58. minutě, ale sám před brankářem trefil nepovedenou střelou pouze tyč.

Slovinci se do hry ani v druhé půli příliš nedostávali a anglickou branku ohrožovali pouze z dálky a ze standardních situací. Zřejmě největší příležitost na vyrovnání měl v 68. minutě útočník Novakovič, ale jeho střelu i dorážku střídajícího spoluhráče Dediče zablokovala soupeřova obrana. V závěrečné dvacetiminutovce se hra uklidnila a Angličané těsné vedení uhájili.

Američané rozhodli v nastavení

Od začátku utkání se hrál poměrně svižný fotbal, oba soupeři totiž potřebovali k jistému postupu vyhrýt. Ve 20. minutě po Altidoreově akci se Gomes ocitl sám před brankářem Mbuhlim, ale ve stoprocentní šanci namířil jen do něj. Po následné střele poslal míč do sítě Dempsey, ale americkou radost zkazil praporek rozhodčího a sporný ofsajd.

Američané byli nebezpečnější. Po rychlém útoku pálil opět Dempsey, ale jeho střelu skvěle zneškodnil Mbuhli. Krátce poté po spolupráci Bradleyho s Donovanem vysoko přestřelil Altidore.

V 57. minutě se Altidore prohnal kolem Búghirry, ale Dempsey v jasné šanci rozezvučel jen tyč a opakovanou ránu poslal vedle. Soupeři s přibývajícími minutami zcela vsadili na jednu kartu, útočný fotbal, a hra se přelévala rychle od branky k brance. Buddleovu hlavičku chytil Mbuhli, střelu Zjaního zneškodnil Howard.

Američané v závěru vystupňovali tlak, měli i další šance, ale naložili s nimi stejně jako s předešlými. Až v nastaveném čase bylo jejich úsilí přece jen korunováno úspěchem, když nejzkušenější hráč týmu Donovan po rychlém protiútoku prostřelil alžírského gólmana a na poslední chvíli zajistil USA postup.

MS ve fotbale, skupina C:
Slovinsko - Anglie 0:1 (0:1)
Branka: 23. Defoe. Rozhodčí: Stark - Salver, Pickel (všichni Něm.). ŽK: Jokič, Birsa, Dedič - Johnson. Diváci: 36.893.

Sestavy:
Slovinsko: S. Handanovič - Brečko, Šuler, Cesar, Jokič - Birsa, Koren, Radosavljevič, Kirm (79. Matavž) - Ljubijankič (62. Dedič), Novakovič. Trenér: Kek.

Anglie: James - Johnson, Upson, Terry, A. Cole - Gerrard, Lampard, Barry, Milner - Defoe (85. Heskey), Rooney (72. J. Cole). Trenér: Capello.

USA - Alžírsko 1:0 (0:0)
Branka: 90.+1 Donovan. Rozhodčí: De Bleeckere - Hermans, Vromans (všichni Belg.). ŽK: Altidore, Beasley - Jibdá, Jahjá, Lasín. ČK: 90.+2 Jahjá. Diváci: 35.827.

Sestavy:
USA: Howard - Cherundolo, DeMerit, Bocanegra, Bornstein - Donovan, M. Bradley, Edu (64. Buddle), Dempsey - Altidore, Gomez (46. Feilhaber, 80. Beasley)). Trenér: B. Bradley.

Alžírsko: Mbuhli - Búghirra, Hallíš, Jahjá, Belhadž - Matmúr (86. Sajfí), Jibdá, Lasín, Zjaní (69. Džuidúra) - Kádir, Džibbúr (65. Ghizzal). Trenér: Saadán.