Prázdniny právě začaly a s nimi doba dovolených a volných dnů. Většina už má jistě své plány, ale pokud patříte k těm, kteří ještě tak úplně neví, co s volným časem, možná pro vás máme tip. Chcete-li vidět neviditelné, vyvolat tornádo, vyléčit klaustrofobii, potkat se s dinosaury, shlédnout 3D filmy, nebo jen prostě vidět, jak funguje elektřina a elektrárny zblízka, zavítejte k nám do Informačních center a elektráren Skupiny ČEZ. 

 

Na devíti z elektráren Skupiny ČEZ na vás čekají dobře vybavená informační centra s atraktivními prohlídkami energetických provozů. Navštívit můžete, samozřejmě, i ostatní elektrárny. Takže v klidu domova u internetu a na facebooku (http://www.facebook.com/pages/O-CEZu-vice-dozvis-se-v-IC/130402160323003?v=wall) si můžete vybrat místo, kam se v létě podívat, a konečně mít záminku zvednout se od počítače a vyrazit na výlet. Několik příkladů pro vás, proč to může stát za to – zkuste:

 

Vidět neviditelné

V Informačních centrech jaderných elektráren Dukovany a Temelín najdete mimo jiné i zařízení nazvané „mlžná komora“, které umí zviditelnit neviditelné radioaktivní záření.

 

Vyvolat tornádo

První model vzdušného tornáda v ČR si můžete spustit v Informačním centru Obnovitelné zdroje energie při Malé vodní elektrárně Hučák v Hradci Králové.

 

Vyléčit klaustrofobii

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně je umístěna hluboko v podzemí pod skalním masivem. Ale ani ten, kdo trpí klaustrofobií, nemusí mít obavy z její návštěvy – průchod podzemním tunelem lemují barevné obrazce vytvořené psychology, které spolehlivě fungují a provedou beze strachu i ty, kteří mají obavy z uzavřeného prostoru.

 

Potkat dinosaury

V novém informačním centru uhelné elektrárny Ledvice před vámi budou defilovat pravěká zvířata ve filmu seznamujícím o historii vzniku uhlí. Díky oblíbené 3D technologii  snímku budete mít pocit, že chodí všude kolem vás.

 

V loňském roce navštívilo informační centra (IC) a elektrárny celkem 165 262 návštěvníků, což je rekord všech dosavadních let. Největší zájem byl tradičně o Přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé Stráně v Jeseníkách (více než 54 000 návštěvníků), obě jaderné elektrárny dohromady přivítaly více než 55 tisíc osob a uhelné elektrárny dohromady téměř šest a půl tisíce. V letošním roce předpokládáme, že je posílí elektrárna Ledvice, která otevřela teprve v listopadu loňského roku. Supermoderní informační centrum je tu vybavené 3D promítáním, virtuální procházkou, on-line měřením fotosyntézy stromu a dalšími informačně bohatými pozoruhodnostmi. Po dokončení nového uhelného bloku bude v Ledvicích zpřístupněna i prosklená vyhlídka na vrcholu nejvyšší budovy v ČR (150 m, vyšší než Cheopsova pyramida). Ale nemusíte za námi jen do IC, součástí prohlídek může být i exkurze do vlastní elektrárny.

 

 

Pro ty z vás, které už zasáhl fenomén facebook a co si budeme povídat, jsou nás už v Čechách skoro 2 miliony a denně přibývají další, jsme založili stránky na facebooku věnované Informačním centrům a elektrárnám: „O ČEZu více, dozvíš se v IC.“ Na této stránce se můžete dozvědět o právě probíhajících či připravovaných akcích, o nových exponátech, shlédnout fotografie, podělit se o zážitky, najít kontakty na objednání exkurzí, přistihnout třeba nějakou celebritu, která do IC zavítá, okomentovat své zážitky a mnoho dalšího. Pokud patříte mezi ty, které ještě facebook nenalákal, tak teď tu máte důvod. Kde jinde se na jednom místě dozvíte o „ícéčkách“ více?

 

IC jdou za vámi na facebook, tak přijďte vy za nimi!

Marie Dufková, Kateřina Jiskrová