"Jsem unešený, je to opravdu jedinečná chvíle. Tohle vítězství nás stálo hodně nervů, nehráli jsme dobře, ale postoupili jsme. Jsem šťastný a pyšný na své hráče, tenhle tým je neskutečně soudržný," radoval se uruguayský kouč Oscar Tabárez.

Dramatické okamžiky přinesla poslední minuta prodloužení. Ghana dostala příležitost zahrávat trestný kop. Po centru se před uruguayskou brankou strhlo peklo, afričtí fotbalisté několikrát zakončovali uvnitř šestnáctky a jihoamerická obrana jejich pokusy srážela a blokovala. Jenže sudí si nemohl nevšimnout, že v poslední chvíli zachránil na brankové čáře Suárez volejbalovým blokem, tedy rukou.

Neproměněná penalta znamenala rozstřel

Vynikající útočník byl vyloučen a Gyan Asamoah zahrával pokutový kop. Jenže balon napálil do břevna a rozhodnutí nenastalo. Zápas vyústil do penaltového rozstřelu.

V něm zvítězila Uruguay 4:2, přičemž poslední exekutor Abreau zvolil exekuci ve stylu bělehradské penalty Antonína Panenky. To znamená lehce podkopnutým míčem doprostřed branky.

"Museli jsme si tolik vytrpět, ale jsme mezi čtyřmi nejlepšími týmy na světě. Je to neuvěřitelné," řekl uruguayský útočník Diego Forlán.

Jabulani v hlavní roli

Předchozí průběh? Ghana zintenzivnila snahu kolem 30. minuty. Vorsah, Gyan i Muntari pálili jen těsně vedle. Když už se možná Uruguayci viděli v šatně, vypálil ve 45. minutě Muntari z velké dálky - a balon Jabulani podivnou trajektorií zaskočil brankáře jihoamerického celkuk a skončil za jeho zády.

Deset minut po přestávce se mohla Uruguay částečně uklidnit. Forlánův trestný kop totiž naopak zaskočil gólmana Kingstona, takže se skóre srovnalo na 1:1.

Další šance Forlánova spoluhráče z útoku Suáreze vyšly vniveč, takže se zápas dostal do prodloužení a pak, po Gyanově selhání, až k penaltovému rozstřelu. A v něm Ghana podlehla.

Rajevac: Propásli jsme historickou možnost

"Jediné, co k tomu mohu říct: takový je fotbal," konstatoval srbský kouč ve službách Ghany Milovan Rajevac.

"Byl to velmi těžký zápas, neboť jsme měli v nohách 120 minut předchozího utkání proti USA. Vytvořili jsme si více šancí, v závěru jsme měli historickou možnost na semifinále, ale bohužel se to nepovedlo. Podpora byla skvělá. Kdyby to dopadlo dobře, bylo by to jako pohádka," dodal Rajevac.

Uruguay - Ghana 1:1 po prodl. (1:1, 0:1), na penalty 4:2

Branky: 55. Forlán - 45.+2 Muntari. Penalty proměnili: Forlán, Victorino, Scotti, Abreu - Gyan, Appiah. Neproměnili: M. Pereira - John Mensah, Adiyiah. Rozhodčí: Benquerenca - Cardinal, Miranda (všichni Port.). ŽK: Fucile, Arévalo Ríos, Pérez - Paintsil, Sarpei, John Mensah. ČK: 120. Suárez (Ur.). Diváci: 84.017.

Uruguay: Muslera - M. Pereira, Lugano (38. Scotti), Victorino, Fucile - Fernández (46. Lodeiro), Pérez, Arévalo Ríos - Cavani (76. Abreu), Forlán, Suárez. Trenér: Tabárez.

Ghana: Kingson - Paintsil, John Mensah, Vorsah, Sarpei - Inkoom (74. Appiah), K. Boateng, Annan, Muntari (88. Adiyiah) - Asamoah, Gyan. Trenér: Rajevac.