Ani v sedmém zápase za sebou nedokázal Tomáš Berdych proti světové jedničce vyhrát jediný set. Nadal zvítězil 6:3, 7:5, 6:4, svému soupeři přitom nepovolil jediný brejk. I tak je ale pro Berdycha finálová účast životním úspěchem. V žebříčku ATP se posune na 8. místo, kde dosud ještě nikdy nebyl.

"Mám za sebou skvělých čtrnáct dnů, ale Rafa byl ve finále příliš dobrý a ukázal, že je šampionem," řekl Berdych při vyhlášení. "Doufám, že budu mít příště více energie, až se sem dostanu," věřil poražený finalista.

Výsledek zápasu nepotěšil ani české reprezentanty, kteří dorazili do Chile ke čtvrtfinále Davis Cupu. Ještě více je však rozesmutnila zpráva, že se k nim Berdych oproti plánům nepřipojí. "Ze zdravotních důvodů (břišní sval) si dává minimálně na tři týdny od tenisu pohov," píše se na facebookovské stránce týmu.

Berdych ve výměnách ztrácel

Vstup do utkání Berdych zvládl excelentně a za pomoci svých největších zbraní - servisu a forhendu - vyhrál první game čistou hrou. Jen dva míče ztratil Berdych při svém podání do sedmé hry, ale v té se český hráč zlomil.

Dvakrát netrefil první servis a Nadal ho donutil chybovat. Španěl českého hráče dokázal i prohodit a z tří brejkbolů Berdych kapituloval při tom druhém. První set finále byl ztracený, jelikož se nedostal na příjmu do hry a podání soupeře neohrozil.

Nadal nepustil Berdycha do tlaku a od toho se odvíjel i zbytek zápasu. Berdychovi nepomohl ani to, že se dostal počtem es v turnaji přes stovku. Ve výměnách totiž ztrácel. "Vybíral si k útokům špatné míče," všiml si komentátor BBC a bývalý trojnásobný vítěz Wimbledonu Boris Becker.

Vynikající Nadal měl slabou chvilku jen jednou. V první hře druhé sady dal dvě dvojchyby a trefoval síť, což vyneslo Berdychovi postupně tři brejkboly, ale zůstalo pouze u šancí. Druhý set rozhodla až dvanáctá hra, která pohřbila jinak nadějný boj Berdycha v předchozích gamech.

Poslední Berdychova šance na zvrat přišla za stavu 1:1 v třetí sadě, ale ani svůj čtvrtý brejkbol v utkání mu Nadal nedovolil proměnit. Za stavu 4:5 si svěřenec trenéra Tomáše Krupy prohrál počtvrté podání, což značilo zároveň i konec utkání. Nadal využil hned první mečbol, když Berdycha jistě prohodil.

Milion liber pro vítěze

Po třech setech skončilo wimbledonské finále naposledy před pěti lety, kdy Federer nedal šanci Američanovi Andymu Roddickovi.

Nadal vyhrál Wimbledon podruhé v kariéře, minulese radoval před dvěma lety, když ve finále porazil Rogera Federera. Z Čechů naposledy vyhrál Wimbledon v roce 1973 Jan Kodeš, posledním finalistou byl v roce 1987 Ivan Lendl.

Vítěz si na své konto připíše milion liber.