Dnes se přepsala fotbalová historie. Radost z titulu mistrů světa totiž zaplavila zemi, která tento pocit ještě nezná. Světový šampionát dosud vyhrálo sedm zemí, tou osmou se stalo buď Španělsko. A ještě jeden historický zápis: Poprvé v historii triumfovalo evropské mužstvo mimo svůj kontinent.

Španělé prohráli v prvním zápase na šampionátu se Švýcarskem, zbylé ostatní zápasy vyhráli, v semifinále vyřadili po výsledku 1:0 Německo. Nizozemsko vyhrálo všech šest utkání na turnaji, v semifinále přehráli "Oranjes" Uruguay 3:2.

Finále bylo také poslední šancí pro střelce, jak zamíchat tabulkou kanonýrů mistrovství. V čele zůstala čtveřice fotbalistů, přičemž Španěl David Villa a Nizozemec Wesley Sneijder mohli ve finále své gólové konto ještě rozšířit.

Nizozemci nastoupili ve své tradiční sestavě, do níž se po karetním trestu vrátili obránce Gregory van der Wiel a defenzivní záložník Nigel de Jong, španělský trenér Vicente del Bosque stejně jako v semifinále nechal v základní sestavě na lavičce útočníka Fernanda Torrese, a hrál bude opět Pedro Rodriguez.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
20:06
Dobrý večer, vítejte u online přenosu z finálového utkání na mistrovství světa ve fotbale, v němž se střetnou Nizozemsko a Španělsko. Nizozemsko bylo ve finále mistrovství světa zatím dvakrát, ale v roce 1974 i v roce 1978 prohrálo. Španělé jsou ve finále poprvé v historii.
20:06
Sestavy:
Nizozemsko: Stekelenburg - Van der Wiel, Heitinga, Mathijsen, Van Bronckhorst - Van Bommel, De Jong - Kuijt, Sneijder, Robben - Van Persie.
Španělsko: Casillas - Sergio Ramos, Piqué, Puyol, Capdevila - Xabi Alonso, Xavi, Iniesta, Busquets, Pedro - Villa.
20:07
Hlavním rozhodčím je Angličan Howard Webb, který řídil i finále letošní Ligy mistrů mezi Interem Milán a Bayernem Mnichov. Nad jeho nominací se podivovala jeho manželka. Ta prohlásila, že nechápe, jak její muž dokáže na trávníku řídit dvaadvacet fotbalistů, když doma prý ani nedokáže pohlídat vlastní děti.
20:07
Hlavní aktéři finále, tedy fotbalisté a rozhodčí nastoupili na trávník mohutného stadionu Soccer City. Se všemi hráči a rozhodčími se pozdravili významní funkcionáři a politici, mj. prezident Jihoafrické republiky Jacob Zuma nebo šéf FIFA Sepp Blatter. Následují státní hymny Španělska a Nizozemska.
20:26
1. minuta: Finále začalo. Jako první se dotkl míče Nizozemec Van Persie.
20:30
3. minuta: Začátek je zatím podle očekávání. Hraje se opatrně, míč drží především Španělé. Villa byl nyní v ofsajdu.
20:33
5. minuta: Velká příležitost Španělů. Xavi nacentroval z přímého volného kopu na hlavu Sergia Ramose, jeho hlavičku pohotově vytěsnil Stekelenburg. Nizozemci pak už balón odvrátili.
20:35
7. minuta: Poprvé se osmělili i Nizozemci. Jejich snaha vyústila v hrubku Busquetse, který přímo nahrál Kuijtovi, který ale ze střední vzdálenosti střílel slabě jen do připraveného Casillase. Tahle střela ho nemohla zaskočit.
20:38
11. minuta: Sergio Ramos je při chuti. Na pravé straně snadno obešel Kuijta, jeho střílený centr odvrátil Heitinga na roh.
20:41
12. minuta: Španělé zůstávají v tlaku. Na zadní tyči pálil z voleje Villa, trefil jen boční síť.
20:42
15. minuta: Van Persie ostře fauloval Capdevilu, dostal za to žlutou kartu.
20:45
17. minuta: Žlutou kartu dostává i hráč Španělska. Za faul na Robbena je potrestán Puyol.
20:47
18. minuta: Sneijderův pokus z osmatřiceti metrů končí v náruči připraveného Casillase.
20:48
21. minuta: Aktivita Nizozemců vedla k prvnímu rohovému kopu. Další útočné akce zastavuje ofsajdové postavení Van Persieho.
20:52
22. minuta: O sobě dává vědět nizozemský brousek Van Bommel, hrubě fauloval Iniestu a po zásluze vidí žlutou kartu.
20:53
23. minuta: Série nepříjemných zákroků pokračuje. Za faul na Kuijta vidí žlutou kartu španělský obránce Sergio Ramos.
20:53
26. minuta: Španělé moc Nizozemcům nepůjčují míč a řadou přihrávek se snaží rozhýbat soupeře. Sneijder teď fauloval Busquetse.
20:56
28. minuta: De Jong sestřelil Xabi Alonsa, když rozběhnutého Španěla kopačkou kopl do hrudníku. Za svůj prohřešek dostal žlutou kartu.
20:59
31. minuta: Útočné akce obou mužstev zatím kazí nepřesné přihrávky. To teď předvedli Španělé, když Iniesta přihrál na paty Busquetsovi, jenž o míč záhy přišel.
21:02
33. minuta: Robben se hnal rychle s míčem vpřed, na půlce ho srazil Busquets. Následně letěl dlouhý míč před španělskou branku, kde Casillas srazil Puyola. Ten se hned oklepal a pokračuje ve hře.
21:04
34. minuta: Heitinga vystrašil z šedesáti metrů Casillase, když Španělům vracel míč. Jeho dlouhý nákop Casillas podcenil a tečoval míč na roh. Z něj pak Nizozemci ještě jednou balón Španělům vrátili. Heitinga se ještě gestem Casillasovi omluvil.
21:06
37. minuta: Van Bommel číhající na velkém vápně trefuje míč po rohové kopu z voleje a směřuje ho na zadní tyči stojící Mathijsena, ten ale máchl nohou do prázdna.
21:08
38. minuta: Pedro vedl rychlý brejk, ale z pětadvaceti metrů pálil nepřesně.
21:08
40. minuta: Xavi centroval před branku Nizozemců z přímého kopu, Nizozemci se bez větších potíží ubránili. Další akci Španělů zastavuje ofsajd.
21:11
42. minuta: Další tvrdý zákrok nizozemského hráče. Sneijder byl pozdě v souboji s Busquetsem a nešetrně ho trefil do stehna. Rozhodčí Webb teď vše řeší ústním napomenutím.
21:17
45. minuta: Zatím největší šance Nizozemců. Robben předvedl svou typickou akci, na pravé straně si hodil míč na levačku a vypálil. Casillas jeho přízemní střelu vyrazil na roh.
21:18
45. minuta: Po dvou minutách nastavení končí první poločas finálového zápasu. Španělsko - Nizozemsko 0:0.
21:19
46. minuta: Začal druhý poločas, rozehrávali Španělé. Oba týmy nastoupily bez změn.
21:33
48. minuta: Xavi zahrával roh, Puyol se pověsil do vzduchu a trefil hlavou míč. Ten však nesměřoval do brány, ale ke Capdevilovi, který však promáchl a balón skončil v zámezí.
21:36
52. minuta: Nizozemci obléhali branku Španělů. Nakonec se ke střele odhodlal Robben, znovu si míč přistrčil na levačku a táhlou střelou pozdravil Casillase, který byl u své tyče včas.
21:40
54. minuta: Španělé se postupně propracovávali k pokutovému území Nizozemců. Jejich atak na chvíli přerušuje Van Bronckhorst, který fauloval Ramose a dostal žlutou kartu.
21:42
55. minuta: Xaviho střela z dvaceti metrů končí mimo Stekelenburgovu branku.
21:42
56. minuta: Villu po odehrání míče sestřelil Heitinga a i on dostává žlutou kartu. Počet napomenutých Nizozemců rychle roste.
21:45
58. minuta: Robben centroval ze čtyřiceti metrů před branku, k zakončení se prodral Heitinga. Jeho hlavičce chyběla přesnost i legálnost. Heitinga byl totiž v ofsajdu.
21:47
60. minuta: Střídání ve španělském týmu, odchází Pedro, přichází Jesus Navas.
21:53
62. minuta: Sneijder nádherně vyslal do úniku Robbena, který šel sám vstříc Casillasovi. Robben se rozhodl pro střelu, ale španělský brankář bravurně zasáhl a vytáhl jeho pokus na roh.
21:53
66. minuta: Capdevila podkopl Van Persieho,  míč už byl dávno pryč. Španělský krajní obránce vidí žlutou kartu.
21:55
69. minuta: Villa dostal krásnou přihrávku mezi obránce, rozhodčí viděli centimetrový ofsajd španělského střelce.
21:56
70. minuta: Střídající Navas poslal prudký, střílený centr před nizozemskou bránu. Heitinga míč jen ztlumil pro Villu, Nizozemci ještě stačili Villův pokus zablokovat na roh. Následný útok Španělů končí střelou ze střední vzdálenosti, kterou bezpečně kryje Stekelenburg.
21:58
71. minuta: Střídání v nizozemském týmu, odchází Kuijt, novým mužem je Elia.
21:59
74. minuta: Španělé měli po faulu Heitingy dobrou palebnou pozici, protože rozehrávali přímý volný kop dvacet metrů od brány Stekelenburga. Villa ale vůbec netrefil branku.
22:03
77. minuta: Villa chce moc dát gól. Teď mu míč přistrčil Xavi, pětigólový střelec mistrovství hned vypálil, ale Van der Wiel srazil balón na roh. Z něj hlavičkoval pár metrů před brankou zcela volný Ramos, ale minul. To byla velká šance Španělska.
22:06
78. minuta: Rozmíška mezi Iniestou a Van Bommelem. Španěl naremploval nizozemského záložníka. Sudí Webb celou situaci vyřešil jen domlouvou a bez karty.
22:08

81. minuta: Iniesta se prodíral pokutovým územím Nizozemců, na poslední chvíli ho zastavil Sneijder.

22:08
83. minuta: Robben se proháněl kolem Puyola, který nizozemskému hráči vůbec nestačil. Drobnými háčky se snažil Robbena rozhodit, což se mu nakonec povedlo. Celou akci utnul Casillas, který míč Robbenovi uzmul při jeho pokusu o kličku. Robben se pak vztekal, že rozhodčí nepískl faul Puyola. Za protesty dostal Nizozemec žlutou kartu.
22:13
87. minuta: Španělé střídají, hřiště opouští Xabi Alonso, do zápasu vstupuje Cesc Fábregas.
22:14
90. minuta: Končí základní hrací doba, branku jsme neviděli, a tak se bude prodlužovat 2 krát 15 minut. Pokud se ani poté nerozhodne, rozhodnou o novém šampiónovi penalty.
22:20
91. minuta: Začalo prodloužení. Rozehrávali Španělé.
22:25
92. minuta: Španělé teď přitlačili Nizozemce, Heitinga nakonec zablokoval nohu Xaviho, rozhodčí Webb teď Nizozemcům odpustil penaltu. Celou akci ukončila střela Villy mimo.
22:29
95. minuta: Iniesta perfektně přihrál Fábregasovi, ten šel sám na nizozemskou bránu, Stekelenburg skvěle zasáhl.
22:31
96. minuta: Robben na druhé straně vytěžil ze slibné akce jen roh. Z něj se však dostal do dobré příležitosti Mathijsen, jeho hlavička šla však mimo.
22:32
99. minuta: Iniesta vedl přečíslení Španělů, měl kolem sebe jen Van Bronckhorsta a vedle sebe dva spoluhráče. Čas na přihrávku či střelu ale trestuhodně prováhal a Van Bronckhorst mu míč odebral.
22:35
99. minuta: Nizozemci střídají, odchází De Jong, přichází Van der Vaart.
22:36
101. minuta: Navas dostal balón doprava, střílel, Van Bronckhorst ale jeho pokus tečoval mimo, míč se jen otřel o boční síť.
22:37
104. minuta: Fábregas se proplétal lesem oranžových mužů, nakonec z dvaceti metrů vystřelil mimo bránu.
22:40
105. minuta: Nizozemsko střídá, Braafheid jde na hřiště, ze hřiště je stažen Giovanni Van Bronckhorst, pro něhož to byl dnes poslední zápas v profesionální kariéře.
22:42
105. minuta: Končí první polovina prodloužení.
22:42
105. minuta: Před začátkem druhé části prodloužení střídají Španělé, Villa odchází, Torres přichází.
22:45
106. minuta: Začíná druhých patnáct minut prodloužení.
22:45
109. minuta: Heitinga fauloval těsně před pokutovým územím Iniestu, vidí druhou žlutou kartu a je vyloučen.
22:49
110. minuta: Xavi z následného přímého volného kopu z jedenadvaceti metrů netrefuje branku.
22:50
111. minuta: Van der Wiel fauluje agilního Iniestu, i další z Nizozemců vidí žlutou kartu.
22:50
112. minuta: Stekelenburg vyráží míč po centru z levé strany pryč, Navas se jej snaží poslat zpět, ale pálí vysoko nad.
22:51
113. minuta: Robben má velké štěstí. Byl mu máván a odpískán ofsajd, Robben i poté ale poslal míč do španělské brány. Přitom nizozemský záložník už má na svém kontě jednu žlutou kartu a jen díky benevolenci rozhodčího Webba zůstává ve hře.
22:54
115. minuta: Sneijder vyslal z přímého volného kopu ránu na Casillase. Ačkoliv byl míč tečován, rozehrává se od španělské brány.
22:55
116. minuta: Španělsko vede 1:0, branku dává Iniesta. Torres posílal míč na Iniestu, ten ještě nizozemští obránci dokázali odvrátit. Ale jen k Fábregasovi, který už balón k Iniestovi procpal. Záložník Barcelony pak nekompromisně propálil Stekelenburga.
22:58
116. minuta: Mohutné protesty Nizozemců, kteří se čílí, protože rozhodčí Webb předtím na druhé straně neodpískal roh a Nizozemci z následné akce inkasovali. Žlutou kartu dostává obránce Mathijsen, který nejvehementněji protestoval.
22:59
120. minuta: Xavi dostává žlutou kartu.
23:00
120. minuta: Torres se zranil, při snaze dostihnout míč. Skácel se k zemi, aniž by se ho někdo dotknul.
23:02
120. minuta: Finále končí, Španělé poprvé v historii vyhrávají mistrovství světa, poráží Nizozemsko 1:0.