Španělští fotbalisté přistáli v Madridu s trofejí pro mistry světa, kterou získali poprvé v historii. Poté v rámci naplánovaných oslav jeli na audienci u krále. Tam vládnoucí monarcha král Juan Carlos dostal fotbalový dres podepsaný všemi hráči a nechal se zvěčnit na společné týmové fotografii. "Nadchli jste celou zemi a proměnili ve skutečnost ty nesmělejší sny. Proto vám děkuji ve jménu celé země," pronesl Juan Carlos, jenž na setkání přivedl celou rodinu včetně malých vnuček Leonor a Sofíe oblečených do národních dresů.
Také premiér José Luis Zapatero poděkoval týmu za skvělou reprezentaci země. "Vděčíme vám za to, že obraz Španělska nyní září po celém světě. Vy jste vyhráli ten pohár, ale patří všem Španělům," prohlásil předseda vlády, jenž si rovněž odnesl jako suvenýr dres s podpisy národních hrdinů.
Vrcholem pondělních oslav byla triumfální jízda otevřeným autobusem do centra Madridu. V ulicích svěřence kouče Vicenta del Bosqueho oslavovalo několik set tisíc fanoušků oblečených do červeno-žlutých národních barev. Autobus na mnoha místech zastavil a fotbalisté házeli z jeho střechy fanouškům podepsané dresy.
Španělé se po předloňském titulu mistrů Evropy dočkali v neděli největšího úspěchu v jejich fotbalové historii. V Johannesburgu porazili ve finálovém duelu Nizozemce 1:0 po prodloužení, rozhodující branku dal ve 116. minutě Andrés Iniesta.
Brankář Casillas v televizi neudržel slzy a pak líbal novinářku (svou přítelkyni) - VIDEO ZDE
Španělům stačilo k titulu nejméně gólů v historii - čtěte ZDE
Tím již v noci odstartovaly bouřlivé oslavy v ulicích velkých měst, které měly za následek několik set zraněných a zadržených osob. Nejméně dva fanoušci ve Španělsku zaplatili oslavy životem.
Ke smrtelnému úrazu došlo v andaluském městě Algericas, kde se krátce po finále zřítil třiatřicetiletý muž z balkonu svého bytu. O den později těžkým zraněním podlehl. V Cáceres se zase osmačtyřicetiletý fanoušek utopil v bazénu, do kterého hromadně naskákali další fotbaloví příznivci.
Oslavy zisku titulu mistrů světa provázely v zemi šampionů nepokoje zejména v Barceloně, kde se skupinky fandů popraly. Výsledkem bylo 74 zraněných osob včetně 12 policistů a zhruba dva tucty zadržených. Podle policie docházelo i k podpalování automobilů a kontejnerů. Výtržníci pak zaútočili na policejní auta lahvemi a kamením.
Výtržnosti v Nizozemsku
V Baskicku místní militantní separatistická skupina zaútočila na několik fanoušků, z nichž čtyři museli být převezeni do nemocnice. Policie zadržela tři z pachatelů. V Bilbau zase muž napadl dva fanoušky dřevěnou holí. Během oslav v Madridu, kam vyrazilo do ulic přibližně 200 tisíc nadšených fanoušků, museli záchranáři ošetřit zhruba 260 menších zranění.
Také v Nizozemsku byla policie v pohotovosti. V Haagu se musela vypořádat se skupinou 200 výtržníků, z nichž 40 bylo zatčeno, další desítky fandů byly zadrženy v jiných městech. Podle policie však "přes finálovou porážku Nizozemska probíhala noc většinou bez výraznějších problémů".
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist