Na dvojnásobné prémie se mohou těšit kluby, které skončí na prvních pěti místech fotbalové ligy, která startuje pátečním podvečerním derby Bohemians 1905 - Slavia. Ani navýšené finanční příjmy pro všechny ligové účastníky však neodstraní ekonomické potíže v českých klubech. Dál se bude výrazně šetřit a dá se očekávat, že nejvíce na hráčských mzdách.

Fotbalový svaz potvrdil, že především díky televizním přenosům se podařilo rozpočet pro kluby obou nejvyšších soutěží od marketingové společnosti STES navýšit ze 124 na 163 miliónů korun. Nejvíce navýšení poznají ti nejlepší - kvintet nejlepších si rozdělí přes 30 milionů korun, protože bonusy za umístění se zvedly dvojnásobně. Mistr si tak místo loňských 7,5 přijde na 15 miliónů, výrazné jsou i částky pro týmy na 2.-5. místě (9-4-2-0,6 milionů).

Finance souvisí s kvalitou

Kluby každou korunu navíc přivítají, navíc se jim líbí, že díky zvýšení televizemi vysílaného počtu utkání z každého kola se jim zvýší možnost prezentovat svoje sponzory. Jinak si ale příliš vyskakovat nemohou, protože sehnat peníze na sport je stále těžší.

Není divu, že už před jarní sezónou teplický ředitel František Hrdlička upozornil na nevyřešené dluhy mezi kluby a podle informací ze zákulisí klubů tyto problémy přetrvávají. Ekonomika je přitom přímo svázaná s tím, jak bude fotbalová liga vypadat. "Je jasné, že ve fotbale finanční možnosti a kvalita spolu úzce souvisí," souhlasil místopředseda ČMFS Jindřich Rajchl, když ve středu prezentoval navýšení finančních příjmů.

Neudržíme krok s vyspělými zeměmi

Funkcionáři se přesto netají, že v šetření se bude i letos pokračovat. Především bude pokračovat tendence zbavovat se kvalitních hráčů v nejlepším či zralém fotbalovém věku, jejichž dalšímu angažování brání příliš lukrativní smlouvy, které dosud měli. Přednost dostávají mladí hráči, kteří vedle nízkých platů slibují navíc perspektivu pozdějšího prodeje.

Podle teplického činovníka Hrdličky to je však logický vývoj. "Hospodářství země není takové, abychom mohli ekonomicky držet krok s nejvyspělejšími soutěžemi. Dívejme se na srovnatelné země - Rakousko, Belgie a podobné. Tam jsou dva tři bohaté kluby, ostatní takové podmínky nemají a musí tomu přizpůsobit rozpočet i hráčský kádr," tvrdí opakovaně Hrdlička, kterého prý navíc stále trápí pomalé arbitrážní řízení, jež může řadu věcí zprůhlednit.