Čeští moderní pětibojaři neobhájili na mistrovství Evropy v Debrecínu loňský bronz ze soutěže štafet. Trio David Svoboda, Jan Kuf a Ondřej Polívka zaostalo na čtvrtém místě za medailí o pouhých šest vteřin. Zvítězili domácí Maďaři před Polskem a Litvou.

Junior neusl tíhu zodpovědnosti

Češi přitom bojovali až do předposledního úseku kombinace střelby s během nejen o medaili, ale dokonce o zlato. Do závěrečné disciplíny vybíhali z druhé příčky se ztrátou osmi vteřin na vedoucí Maďary.

Mistr Evropy Svoboda potvrdil životní formu, záhy se posunul do vedení a s náskokem předal štafetu devatenáctiletému junioru Kufovi, který absolvoval první závod na takové úrovni. Hned na první střelbě neunesl tíhu zodpovědnosti, výrazně ztratil a propadl se až na osmé místo.

"Honzovi nemá cenu nic vyčítat, protože až na jednu střelbu předvedl skvělý výkon. Ale věděli jsme, že právě ve střelbě může být problém. Prostě se stalo," řekl reprezentační trenér Jakub Kučera. Vysvětlil, že u Kufa chtěl jít stejnou cestou jako před lety právě u Polívky a Svobody, které do štafety zařadil také ještě jako juniory.

Svoboda: I čtvrté míísto je úspěch

Téměř zázrak se poté podařil Polívkovi, který skvěle zastřílel a neustále se posouval vpřed. Zastavil se až na posledním stupínku pod medailovými pozicemi. Čtvrté místo však české štafetě zajistilo start na zářijovém mistrovství světa v Číně.

"Pokazil jsem to a klukům jsem se už omluvil," řekl po závodě smutný Kuf. "První střelbou jsem se protrápil. Asi na mě dolehla ta zodpovědnost a to, že mi David předával jako prvnímu. Navíc byl za mnou Maďar a ještě k tomu jsem nikdy nezávodil před tak bouřlivým publikem," dodal.

"Honza se nemá za co stydět. Absolvoval výborný závod. Tak jsme prostě čtvrtí. I to je podle mě úspěch," prohlásil Svoboda, mistr Evropy z nedělního závodu jednotlivců. "Po druhé střelbě jsem ještě doufal, že bych to mohl na medaili dotáhnout, ale bohužel. V závěru už mi chyběly síly," uvedl Polívka.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist