Ten bere rozhodnutí společnosti Pro-Hokej, která řídí slovenskou extraligu, jen jako poradní hlas.

Podle výroků člena výkonného výboru SZLH zodpovědného za oblast mezinárodních vztahů Igora Němečka je stále v kauze řada nejasností. Především klub HC Lev stále není registrován v žádné národní federaci.

Němeček se spolu s viceprezidentem slovenského svazu Jánem Filcem a generálním sekretářem Jánem Tarabou zúčastnili čtvrtečního jednání Pro-Hokeje ve Valčanské dolině u Martina a vyslechli si názory klubů. "My jsme je nijak neovlivňovali, jen jsme prezentovali platná pravidla. Poskytli jsme jim návod na to, jak by mohli při svém rozhodování postupovat. Co všechno měli brát v úvahu," podotkl Němeček.

Kluby nakonec souhlasily s působením HC Lev v Popradu výhradně jen na sezonu 2010/11 za splnění legislativních podmínek a finanční kompenzaci pro kluby. Její výše zůstala utajena, ale podle Športu by mělo jít o 33 tisíc eur (asi 830 tisíc korun) pro každý klub.

Kluby si postoj rozmyslely

Němečka prý souhlas klubů překvapil. "Ale rozhodnutí klubů, a tak trochu i obrat při jejich smýšlení, bereme na vědomí, i když zpočátku byly ohlasy spíše negativní než pozitivní," doplnil.

Obrat podle něj nastal možná potom, co si některé kluby vzaly čas na rozmyšlenou a vyjádřily se do pátečního dopoledne. "Je možné, že na čtvrteční setkání nebyli všichni úplně dobře připravení, protože ještě neměli všechny potřebné informace k dispozici. Potom věci zřejmě podrobně prodebatovali a zaujali takové stanovisko, které zaujali," tvrdí Němeček.

Stanovisko Pro-Hokeje má brát slovenský svaz jen jako poradní hlas. "Samozřejmě je to tak. Ale konečné stanovisko zaujme výkonný výbor SZLH v pondělí na svém zasedání. Až tam padne definitivní rozhodnutí," podotkl Němeček. "Po souhlasu klubů může následovat naše ne. Jakékoli rozhodnutí Pro-Hokeje by mělo pro nás jen poradní účinnost."

HC Lev musí podle něj k případnému souhlasu SZLH splnit legislativní věci. "Lvi se musejí legislativně stát členy nějaké hokejové federace a tuto skutečnost předložit našemu sekretáři Jánu Tarabovi. Ten ale zatím v rukou nic nemá. Druhou nutností je oficiální žádost Ruské hokejové federace, že HC Lev chce působit na Slovensku, a náš souhlas. Ani to se zatím nestalo," doplnil Němeček.

Lepší by byl slovenský klub v KHL

Nutnost registrace podle něj vyplývá z platných předpisů Mezinárodní hokejové federace (IIHF). "Zásadní podmínkou, a to ne z naší strany, ale z platných předpisů IIHF, je potvrzení o registraci. Klub musí mít pro hráče řádné transferkarty, proto se musí někde registrovat," podotkl Němeček.

Dění v celé kauze mu zatím prý připomíná Kocourkov. "Hodně věcí je zatím nevysvětlených a nedotáhnutých. Až příliš se medializují. Přitom doteď nikdo z HC Lev nepřišel na nás hokejový svaz, aby něco předložil osobně. K dispozici máme jen maily a korespondenci. Řeknu to tak, že všemu chybí štábní kultura. Z této nestandardnosti potom zbytečně vznikají nejasnosti a dohady," upozornil Němeček.

Pokud by se nakonec projekt HC Lev v Popradu uskutečnil, bude to tahák především pro fanoušky. "V případě souhlasu uvidí slavné kluby a hráče. Víc by mě ale potěšilo, kdyby KHL hrál jeden ze slovenských klubů, například Slovan, Košice, Zvolen nebo Trenčín. Ale celkový dopad účinkování HC Lev v KHL na slovenský hokej si netroufám předpovědět. Jde o roční záležitost a co bude dál, nikdo neví," dodal Němeček.