Před šampionátem Barboru Špotákovou bolela achillovka, na posledních závodech v Monte Carlu si navíc pochroumala loket - a jednu chvíli dokonce přemítala, jestli ke kvalifikaci vůbec nastoupí. Ale dala se natolik do kupy, že situaci zvládla.

Špotáková vyhrála kvalifikaci

Postoupila suverénně hned zásluhou prvního pokusu. Zaznamenala totiž výkon 65,56 metru a kvalifikační limit tak bezpečně překonala o šest metrů a kvalifikaci vyhrála. "To se mi pořádně ulevilo," přiznala . Snažila se technicky ve větrných podmínkách trefit oštěp spíš směrem dolů, neboť foukalo ze všech stran a oštěp by mohl nabrat nežádoucí výšku. "A mohlo to klidně být o sedm metrů kratší, kdybych to netrefila," uvedla Špotáková.

Všechno zlé je pro něco dobré, řekla si. "Když má tělo nějaký handicap, najde si cestu, jak to udělat jinak," přemítala oštěpařka. Vzpomněla si na předloňský závod ve Stuttgartu, kde hodila světový rekord. Tam ji také bolel loket. "A hodně." proto sázela hlavně na techniku. "Tady to bylo něco podobného. A zase se povedlo," radovala se.

Prožila si stres a strach jako už dlouho ne. "Jak se říká, takové bobky už jsem dlouho před závodem neměla. Možná jako juniorka, když jsem přijela poprvé na velkou soutěž," přiznala. Vůbec totiž nevěděla co od poraněného kloubu a nataženého vazu může čekat. "Ale možná je to dobře, člověk to pak nechce urvat rukou a nepřipadá si jako suverén, který hodí 59,50 vždycky," připomněla kvalifikační limit. "Je dobré mít pokoru," řekla.

Je jasné, že ve středu ráno bude zranění cítit víc. "Furt jsme to mazali vším možným, elektroproudy pouštěli, ledovali, prostě pořád něco. No a hlavně jsem nesměla pořád to pokoušet, jestli to vydrží. A to budu dělat i zítra," řekla s tím, že si za volný den snad dá loket opět dohromady. "Ale teď to není tak strašné, dokonce si můžu bezbolestně prohrábnout vlasy," naznačila pohyb rukou.

I při rozcvičování šetřila s pokusy a to samé ji čeká při čtvrtečním finále. "Je jasné, že pokusů bude málo. Snad se takový nějaký povede i ve finále," uvedla. Navíc když Němka Christina Obergföllová hodila také za 65 metrů a nechala se slyšet, že si věří na 70 metrů. "Má na to, ale musí to ukázat," okomentovala Špotáková. 

Špotáková věří, že bude bojovat o medaili, i zlatou. "Věřím, že jsem jim ukázala, že házet umím i se zafačovanou rukou," uvedla. Její velké soupeřky se trápily. Ruska Maria Abakumovová se zachraňovala třetím pokusem, i Slovinka Maria Ratejová má zdravotní potíže. "Každý má něco. A já budu i s rukou bojovat o každou medaili," slíbila.

I bývalá juniorská mistryně světa Klimešová se může těšit na první velké finále mezi dospělými. V první skupině skončila pátá výkonem 58,45 metru z poslední třetí série a musela čekat, jak si povedou závodnice ve skupině B. V ní ji překonaly jen Špotáková a Slovinka Martina Ratejová.

Bábovi stačilo na postup 226 centimetrů 

Bronzový olympijský medailista z Atén Bába zdolal 226 centimetrů stejně jako dalších osm výškařů. I když limit byl stanoven na 228, výš se neskákalo.

Půlkařka Masná si zajistila přímý postup v posledním třetím semifinálovém běhu osobním rekordem 1:59,71 minuty, jímž obsadila druhé místo. Dvouminutovou hranici pokořila Masná poprvé v životě a osobní maximum si vylepšila o 39 setin.

Ve středečním semifinále závodu na 400 metrů překážek se na evropském šampionátu v Barceloně představí Zuzana Hejnová i Zuzana Bergrová, které postoupily z rozběhů. Hejnová, která je považována za jednu z českých medailových nadějí, svůj rozběh vyhrála v pátém čase 55,36 vteřiny.

Překvapivě neuspěla diskařka Věra Cechlová, bronzová z MS 2005, která v kvalifikaci neměla ani jeden platný pokus.

V rozběhu na 100 metrů naopak Jan Veleba. Držitel českého rekordu 10,23 sekundy skončil v úvodním běhu na posledním sedmém místě výkonem 10,68. K postupu časem bylo potřeba být o rovnou desetinu rychlejší.

Překážkářka Hejnová jde v klidu dál

Třiadvacetiletá Hejnová chtěla šetřit síly a vyšlo jí to. "Musela jsem mezi překážkami běžet rychle, ale na konci jsem to vypustila a hlídala jsem si to," prohlásila v cíli. Za poslední překážkou se ohlédla po soupeřkách a svou pozici si kontrolovala na tabuli s přímým přenosem. "Viděla jsem, že to je v pohodě," řekla.

Juniorská mistryně Evropy a vicemistryně světa přitom byla před prvním startem v Barceloně hodně nervozní. Dokonce špatně spala. "Teď to snad opadne. Určitě to bude v semifinále lepší, protože jsem dlouho nezávodila," řekla po postupu. Důvodem nerovzity mohla být skutečnost, že nerada závodí ráno. To už ji příště nečká, semifinále je na programu ve středu ve 20.15. Nevadí jí ani velké teplo. "Jsme aklimatizované od nás a tady u moře se vedro líp snáší," podotkla.

Bergrová skončila v rozběhu, kde na ní zbyla nevýhodná první dráha, přesně podle předpokladů čtvrtá, tedy za přímými postupovými místy, ale čas 56,55 vteřiny jí nakonec zajistil šestnáctou pozici - poslední postupovou. Startovala za Bulharkou Stambolovovou, která rozběh jasně vyhrála. "A jak mi utekla, neměla jsem kontakt. Nebylo to povedené. Cupitala jsem tam, na to, jak mám dlouhé nohy. Ve středu bude oprava," dodala česká atletka. Vypadla Kristina Volfová (58,42).

Diskařka Cechlová po závodě plakala 

Jednatřicvetiletá Věra Cechlová byla letos podle výkonu mezi evropskými diskařkami na pátém místě, ale v kvalifikaci o všechny naděje přišla, když si nezapsal ani jediný platný pokus. "Byla jsem přehecovaná," hlesla smutná diskařka. Přitom se cítila skvěle, v rozhazování hodila na hranici limitu. "Cítila jsem se báječně, trenér mi po tom hodu zatleskal," říkala Cechlová se slzami v očích.

"Na nic vymlouvat nebudu. Cítila jsem se dobře a vůbec jsem si nepřipouštěla, že bych nehodila daleko a nepostoupila. Mrzí mě to, protože jsem tomu obětovala celou sezonu. Rok jsem na tuto šanci čekala, ale nedopadlo to. Nikdy se mi nic podobného nestalo," řekla.

Že byl problém v technice a v přemíře snahy uznali i trenéři. "Nemusíš hodit sto, stačí šedesát," křičel na Cechlovou z tribuny reprezentační kouč Tomáš Dvořák. "Byla v křeči. Asi chtěla moc. Zatáhla se a byla přemotivovaná," přidal se její osobní trenér Jaroslav Šilhavý.

V kvalifikaci koulařek skončila Jana Kárníková výkonem 15,56 metru poslední. Mistryní Evropy ve vrhu koulí se večer stala Běloruska Naděžda Ostapčuková výkonem 20,48 metru před krajankou Natalijí Michněvičovou (19,52).

Finále

Muži

10.000 m: 1. Farah 28:24,99, 2. Thompson (oba Brit.) 28:27,33, 3. Meucci (It.) 28:27,33, 4. Lamdassem 28:34,89, 5. Castillejo (oba Šp.) 28:49,69, 6. Belz (Švýc.) 28:54,01.

20 km chůze: 1. Jemeljanov (Rus.) 1:20:10, 2. Schwazer (It.) 1:20:38, 3. Vieira (Portug.) 1:20:49, 4. Heffernan (Ir.) 1:21:00, 5. Rubino (It.) 1:22:12, 6. Krivov (Rus.) 1:22:20.

 

Ženy:

Koule: 1. Ostapčuková 20,48, 2. Michněvičová (obě Běl.) 19,53, 3. Avdějevová (Rus.) 19,39, 4. Pravalinská-Korolčiková (Běl.) 19,29 5. Ivanovová (Rus.) 19,02 6. Lammertová (Něm.) 18,94, ...19. Kárníková (ČR) 15,56 - nepostoupila z kvalifikace.

 

Rozběhy a kvalifikace:

Muži:

100 m - rozběhy: 1. Lemaitre (Fr.) 10,19, ...30. Veleba (ČR) 10,68 - nepostoupil,

400 m - rozběhy: 1. Bingham (Brit.) 45,49,

výška: 1. Uchov (Rus.) 226, ...5. Bába (ČR) 226,

trojskok: 1. Tamgho (Fr.) 17,37,

kladivo: 1. Charfreitag (SR) 77,70.

 

Ženy

400 m př. - rozběhy: 1. Anťuchová (Rus.) 54,29, ...5. Hejnová 55,36, 16. Bergrová 56,55 - postoupily, 29. Volfová (všechny ČR) 58,42 - vyřazena,

800 m - semifinále: 1. Kljuková (Rus.) 1:58,89, ...7. Masná (ČR) 1:59,71,

dálka: 1. Kolčanovová (Rus.) 687,

oštěp: 1. Špotáková 65,56, ...7. Klimešová (obě ČR) 58,45,

disk: 1. Grasuová (Rum.) 62,10, ...Cechlová (ČR) bez platného pokusu - vyřazena.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist