Pokud jde o dotaz směřující k vašemu nároku na odměnu za provedenou práci, potom (protože v dotazu bohužel neuvádíte žádné bližší informace o obsahu sjednané dohody ani o okolnostech jejího zániku) mohu pouze v obecné rovině konstatovat, že za již odvedenou práci vám náleží v dohodě sjednaná odměna. Zda by toto obecné konstatování bylo nějak modifikováno konkrétními okolnostmi vašeho případu, bez jejich znalosti bohužel nedokážu posoudit (s ohledem na zmínku o „předčasném ukončení DPP“ nevylučuji, že na vaší straně vznikla odpovědnost za škodu vzniklou zaměstnavateli z důvodu vašeho porušení dohody o provedení práce. Jak jsem ale již zmínil, související okolnosti neznám).
Pokud jde o váš dotaz směřující k délce pracovní doby („…nutí nás pracovat 14 hodin denně bez pauzy…“), potom opět bohužel nedokážu bez bližších informací posoudit, co máte přesně na mysli oním „nucením“. Neuvádíte zejména, zda je 14hodinová pracovní doba sjednána v dohodě nebo nikoliv (předpokládám, že spíše nikoliv). V takovém případě opět nezbývá, než se vyjádřit relativně obecně: zákoník práce výslovně vylučuje aplikaci ustanovení o pracovní době a dobu odpočinku v případě uzavření dohody o provedení práce (§ 77 odst. 1 písm. b). Ve vztahu k dohodě o provedení práce zákoník práce obsahuje pouze obecný limit počtu v tomto právním režimu odpracovaných hodin ročně (§ 75 zákoníku práce – jde o max. 150 hodin za rok). Na první pohled by se tedy mohlo zdát, že případné sjednání 14hodinové pracovní doby v dohodě o provedení práce je v pořádku. S ohledem na množství jiných ustanovení zákoníku práce a s ohledem na zásady, na kterých tento právní předpis spočívá, tomu tak ale být nemusí. Limity pracovní doby v případě sjednání dohody o provedení práce nelze dle mého názoru stanovit obecně, vždy budou záviset na okolnostech konkrétního případu. Klíčové bude zejm. určení činnosti, která je na základě dohody o provedení práce vykonávána, a s ohledem na ni potom bude nutné přihlížet i k ustanovením zákoníku práce o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci, případně dalším předpisů zajišťujícím bezpečnost prováděné činnosti (typicky např. limity počtu hodin, které může řidič věnovat řízení motorového vozidla atp.). V neposlední řadě je nutné přihlížet i k tomu, že všechna ujednání v dohodě o provedení práce musí být v souladu s tzv. „dobrými mravy“ (viz § 13 odst. 5 zákoníku práce). Pokud by konkrétní ujednání bylo nemravné, bude s ohledem na ust. § 39 občanského zákoníku neplatné.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist