Dvě české naděje uvidí diváci ve finále oštěpu mužů. Vítězslav Veselý a Petr Frydrych obsadili v kvalifikaci 9. a 10. místo a budou bojovat o medaile. Neuspěl další český oštěpař Jakub Vadlejch.

Veselý skončil v první kvalifikační skupině na šestém místě výkonem 77,76 metru a musel čekat, jak si povedou soupeři včetně druhého muže letošních světových tabulek Frydrycha v "béčku". Další český reprezentant Jakub Vadlejch obsadil v "áčku" 10. místo hodem dlouhým 76,04 a s vyhlídkami na finále se musel rozloučit.

Limit 81 metrů splnili nakonec jen tři muži - Finové Teemu Wirkkala, Tero Pitkämäki a Němec Matthias de Zordo. Velké trápení prožil dvojnásobný olympijský vítěz a obhájce titulu Andreas Thorkildsen z Norska, jenž po dvou přešlapech hodil jen 78,82. V konečném účtování to znamenalo šestou příčku.

Do finále evropského šampionátu v katalánské metropoli jde také český koulař Antonín Žalský. Sice vrhnul o 7 cm méně, než bylo potřeba k přímému postupu, přesto mu to stačilo k trochu nečekanému postupu do finále.

Třicetiletý koulař obsadil celkově osmé místo, k postupu by mu stačily i další pokusy 19,78 a 19,74.

Škrobáková splnila první cíl, teď chce do finále

Překážkářka Lucie Škrobáková poběží semifinále. Ve třetím rozběhu na stometrové trati skončila česká rekordmanka čtvrtá za 13,15 sekundy a postoupila jako první s časem.

"První cíl splněn," hlásila po doběhu Škrobáková. Nechala se dokonce slyšet, že šetřila síly a neběžela naplno, byť pak musela čekat na postup až díky času. "Já to pojala tak tréninkově. Říkala jsem si, že na postup by to stačit mělo," prohlásila.

Měla výhodu, že byla ve třetím běhu a znala výkony svých soupeřek. "Viděla jsem, že v předchozích rozbězích jsou na postup časy kolem 13,20. To by se v tom posledním běhu musely všechny zbláznit, aby mě vyšouply," uvedla.

V semifinále si to už ale nemůže dovolit. "Tam bude potřeba běžet pod třináct," prohlásila svěřenkyně Jany Jílkové. Letos zvládla rovinku s plůtky nejlépe za 12,90, její loňský český rekord má hodnotu 12,73 sekundy. "Takže půjdu naplno a pak do finále," naznačila svoje další cíle.

Francouz Diniz obhájil Evropský titul v chodeckém maratonu

Francouz Yohann Diniz obhájil na mistrovství Evropy titul v chůzi na 50 km. Druhého Poláka Grzegorz Sudola dnes v ulicích Barcelony porazil o téměř dvě minuty, když časem 3:40:37 dosáhl nejlepšího evropského výkonu v sezoně. Bronz získal Rus Sergej Bakulin.

Diniz se vzdálil soupeřům hned v úvodu a pro další triumf v maratonu si došel v sólozávodě. Zatímco někteří jeho soupeři končili v průběhu závodu vyčerpáním na nosítkách, dvaatřicetiletý Francouz v cíli své prvenství bouřlivě slavil.

Do finále výšky žen postoupily všechny atletky, které překonaly laťku ve výšce 192 cm. Diváci uvidí i největší favoritku - Blanku Vlašičovou z Chorvatska.