Ve vydání HN z 2. 8. 2010 byl publikován můj článek „Protesty opozice už většinu Rusů skoro nezajímají", který byl v důsledku redakcí nevhodně zvoleného titulku postaven doslova na hlavu. Jde o to, že protesty opozice, která poprvé za dobu své existence dokázala spojit své úsilí a dohodnout se na tom minimu, o které stojí za to usilovat (v případě „Strategie 31" je to dodržování 31. článku ústavy zaručujícího svobodu shromažďování), přitahují stále více lidí. Ukazuje to i údaj, podle kterého se „85% Rusů domnívá, že státní moc by měla brát v úvahu názory lidí, kteří vyjadřují svůj protest na ulici". Titulku ostatně protiřečí i formulace „Třebaže účastníků pravidelných akcí ´Strategie 31´ s každým měsícem přibývá..." To, že o demonstrace jeví jen malý zájem moskevská mládež ve věku od 15 do 29 let, tedy jeden a přitom „nejsytější" podsegment ruské společnosti, je smutné, ale na věci to nic nemění. Slůvko „už" použité v titulku navíc insinuuje dojem, že dříve byl o demonstrace zájem, kdežto dnes nikoho nezajímají. Opak je přitom pravdou.
Abych ušetřil čtenáře tištěného vydání dojmu, že jsem se dal do služeb cizí mocnosti, dovoluji si na svém blogu publikovat článek v původním znění a s novým titulkem.

Dialog se státní mocí podle opozice není možný

V sobotu proběhly v Moskvě a dalších 60 ruských městech již tradiční demonstrace za svobodu shromažďování známé pod názvem „Strategie 31". Předcházela jim bouřlivá debata o tom, zdali je možné vést se státní mocí dialog.
Krátce před sobotní demonstrací bylo na internetu zveřejněno prohlášení, v němž jedna z organizátorek „Strategie 31" a předsedkyně moskevské Helsinské skupiny Ljudmila Alexejevová navrhovala přistoupit na kompromisní návrh zástupců oficiálních míst. Ti podmínili povolení akce tím, že z řad jejích organizátorů bude vyškrtnut spisovatel a zakladatel hnutí „Strategie 31" Eduard Limonov. Většina aktivistů se však v následné bouřlivé internetové debatě postavila proti Alexejevové a z kompromisního řešení sešlo.
Podle aktivistů hnutí Solidarita, kteří se akcí „Strategie 31" od počátku pravidelně účastní, dnes dialog se státní mocí není možný: „Dialog může být veden pouze veřejně, transparentně a musí být přístupný všem zainteresovaným stranám. Žádné tajné a skryté pokusy o kompromis a dohodu neuznáváme," říká Alexandr Artěměv, člen politického výboru moskevské Solidarity. Snaha o zákulisní jednání se státní mocí by podle něj mohla vést k rozkolu v řadách opozice: „Proto vyzýváme k vytvoření široké koalice, která by se dokázala vyhnout politickým neshodám a vytvořila základy pro široké občanského hnutí," uvedl pro HN Artěměv.
Jak ukázal nedávný průzkum veřejného mínění provedený nezávislým Centrem Jurije Levady, 85% Rusů se domnívá, že státní moc by měla brát v úvahu názory lidí, kteří vyjadřují svůj protest na ulici. A 44% dotázaných vidí důvod brutálního rozhánění akcí občanských aktivistů v tom, že státní moc není schopna se svými oponenty vést dialog.
Podle obránce lidských práv Lva Ponomarjova je dialog potřebný a dokonce nutný, ne však za každou cenu: „Dialog nesmí začínat z toho, že jsou kladeny podmínky. A na podmínku, kterou nám postavili, se nedá přistoupit," říká známý obránce lidských práv Lev Ponomarjov.
Třebaže účastníků pravidelných akcí „Strategie 31" s každým měsícem přibývá, průzkum Centra Jurije Levady ukazuje, že většina mladých Moskvanů ve věku od 15 do 29 let se k pouličním protestům staví chladně. Celých 73% procent z nich nevidí důvod se akcí opozice účastnit, o občanském hnutí „Strategie 31" slyšelo jen 15% z nich. A to i přesto, že na rozdíl od většiny mladých Rusů z provincie mají přístup k necenzurovaným informacím. Sociologové tuto skutečnost vysvětlují tím, že moskevská mládež je narozdíl od mládeže z malých a středně velkých měst úspěšná, „sytá" a spokojená se životem.
„Naším hlavním úkolem je teď šířit informaci o tom, že je možné stát si za svými vlastními právy. Budeme dělat všechno, co je v našich silách, abychom tuto myšlenku zpopularizovali," říká Alexandr Artěmjev. Hnutí „Strategie 31" se přitom podle něj může stát i módní záležitostí. „V Petrohradu nedávno dokonce otevřeli obchod s módními doplňky opatřenými číslem 31," uzavírá debatu s úsměvem aktivista Solidarity.
Připomeňme, že demonstrace v Moskvě se podle odhadů novinářů zúčastnilo 800 - 1000 protestujících, z nichž mnozí byli zasahujícími policisty brutálně biti a zatýkáni. Mezi dvaaosmdesáti zatčenými byl mimo jiné i aktivista hnutí Solidarita a bývalý místopředseda vlády Boris Němcov.