Ohlášené škrty na příští rok mají podle předběžného návrhu ministra financí Miroslava Kalouska činit 58 miliard korun. To je o asi o pět miliard korun více, než se čekalo. Je asi zjevné, že jde o taktiku: pan ministr si vytváří polštář, aby měl případně kam ustupovat, respektive se vrátit do původně očekávaných pozic. To je vcelku logické.

Obecně lze vítat opětovné povolání NERV do zbraně a hlavně jeho rozšíření. Především je dobře, že přibyl Daniel Münich, specialista na trh práce (to je v době krize zásadní). Akademičtí ekonomové budou podle všeho v patnáctičlenném NERV tři: Lízal, Münich, Schwarz a Mejstřík.

Obecně by bylo lepší, kdyby v radě akademičtí ekonomové převažovali nad lidmi z bank či penzijních fondů, kteří mají v popisu práce také reprezentovat svůj parciální zájem (to je normální).

Možná je škoda, že NERV nevznikl už před dvěma měsíci, aby mohl připomínkovat škrty na letošní rok i výše zmíněný předběžný návrh rozpočtu. Lze čekat, že místo plošného škrtání by ekonomové více akcentovali dopad jednotlivých škrtů na růst a zaměstnanost. Co ekonomové řeknou o škrtání prostředků na vědu nebo zastavování evropských projektů kvůli tomu, že nebude na spoluúčast?

Podobně jako vláda bude NERV opět pánským klubem. Ekonomky nejsou? Já bych jich pár znal: Zuzana Šmídová (OECD), Michaela Erbenová (MMF), Jana Matesová (Světová banka, ministerstvo školství), Kateřina Šmídková (ČNB), Hana Poláčková-Brixi či Olga Jonášová (Světová banka).

A ještě něco: lze si představit, že v NERV budou sedět i cizinci. I když má slovo „národní“ v názvu.

Podobný přestup z vlády do soukromé sféry, jako předvedl poradce premiéra Jana Fischera Vladimír Mlynář svým odchodem do PPF, nejde zakázat a u poradců na externí smlouvu asi ani regulovat.

V USA je něco takového například úplně běžné: bankéři z Goldman Sachs by mohli vyprávět. Ti mezi soukromým sektorem, lobbistickou sférou, vládou a zpět (a ještě se do toho někdy míchá akademie) bohužel pendlují běžně. Možná by ale nebylo na škodu zavést třeba nepsanou tříměsíční karanténu. Z normotvorně-estetických důvodů. Jenže to teď asi nepůjde.

Mezinárodní asociace swapových a derivátových obchodů požádala podle deníku Financial Times své členy, aby vytvořili pracovní skupinu, která se připraví na scénář vyloučení či odchod nějakého státu z eurozóny. Pokud se ale soukromý sektor začne připravovat na „nemyslitelné“, pokud se tyto expektace stanou jakýmsi normálem, pak to může znamenat opravdu počátek konce.