Snaha zaměstnavatele o ukončení pracovního poměru se zaměstnancem dohodou je v praxi velmi častá, protože prostřednictvím dohody zaměstnavatel často dosáhne redukce svých povinností vůči zaměstnanci, které by mu jinak ze zákona vyplývaly v případě ukončení pracovního poměru se zaměstnancem výpovědí (zejména právě práva na tzv. odstupné). Vámi popsaný případ je typickým příkladem takového jednání.

Z údajů, které v dotazu uvádíte, bohužel nevyplývá nic bližšího o absolvovaných školeních (zejména zda ohledně nich byla mezi vámi a zaměstnavatelem uzavřena nějaká dohoda či nikoliv a jak na takové školení pohlížet optikou zákoníku práce – viz dále).

Zákoník práce rozlišuje obsahuje úpravu tzv. odborného rozvoje zaměstnanců v ust. § 227 a následujících. Z těchto ustanovení vyplývá, že se rozlišují 4 základní kategorie péče zaměstnavatele o odborný rozvoj zaměstnanců (které zákoník práce následně blíže upravuje):

a) zaškolení a zaučení,

b) odborná praxe absolventů škol,

c) prohlubování kvalifikace,

d) zvyšování kvalifikace.

Z vašeho dotazu bohužel nevyplývá, jak absolvovaná školení kvalifikovat (lze patrně pouze vyloučit případ dle písm. b), s největší pravděpodobností ale půjde o tzv. prohlubování kvalifikace (čímž se rozumí průběžné doplňování kvalifikace, kterým se nemění její podstata a které umožňuje zaměstnanci výkon sjednané práce; za prohlubování kvalifikace se považuje též její udržování a obnovování). Z ustanovení § 230 odst. 3 a 4 následně jednoznačně vyplývá, že:

- účast na školení se považuje za výkon práce, za který přísluší zaměstnanci mzda nebo plat,

- náklady vynaložené na prohlubování kvalifikace hradí zaměstnavatel. Požaduje-li zaměstnanec, aby mohl absolvovat prohlubování kvalifikace ve finančně náročnější formě, může se na nákladech prohlubování kvalifikace podílet.

Je-li tomu skutečně tak a pokud neexistuje jiná dohoda se zaměstnavatelem o hrazení nákladů školení, potom vám zaměstnavatel nevyplatil část mzdy neoprávněně. Doporučuji jej vyzvat k zaplacení ve lhůtě 3 dnů s tím, že pokud tak neučiní, budete kontaktovat místně příslušný inspektorát práce s podezřením na spáchání přestupku na úseku odměňování zaměstnanců (případně správního deliktu téže podstaty, je-li váš zaměstnavatel právnickou osobou) a budete kontaktovat svého právního zástupce k podniknutí dalších kroků k zajištění nápravy.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist