Obecně, jelikož se jedná o odměnu zaměstnanců, tedy plnění, které zaměstnavatel zaměstnancům poskytuje při splnění jím určených podmínek z jeho vlastní vůle a nad rámec jejich sjednaných mezd, není zaměstnavatel v tomto svém konání nijak omezen a nepotřebuje k němu ani souhlas odborové organizace. Jinak by tomu bylo v případě jiných záležitostí, které by se zaměstnanců mohli v určité situaci dotknout negativně. Dále pak platí, že zaměstnavatel takovým svým jednáním nesmí některé zaměstnance diskriminovat, podmínky získání odměny a možnosti jejich splnění by tak měly být pro všechny zaměstnance stejné a stejně dostupné.
Odpověď na otázku ohledně platnosti vnitřního předpisu bude závislá na tom, jak zní aktuální kolektivní smlouva. Ve vašem dotazu pouze uvádíte, že „Po vzájemné dohodě byla tato odměna z KS pro rok 2010 vyjmuta“, z čehož ale nevyplývá, zda se o této odměně v kolektivní smlouvě nadále vůbec nehovoří, či zda nedošlo k tomu, že do kolektivní smlouvy bylo doplněno ustanovení, že na základě dohody odborové organizace se zaměstnavatelem odměna nebude pro rok 2010 vyplácena. V prvním případě by o neplatnost vnitřního předpisu nešlo, neboť pokud v kolektivní smlouvě konkrétní odměna stanovena není a zaměstnavatel má právo vnitřním předpisem takovou odměnu stanovit (viz. výše), neexistuje zde žádný rozpor. Pokud ale o konkrétní odměně byla učiněna nějaká dohoda, kterou zaměstnavatel ve svém vnitřním předpisu nerespektuje, pak zde rozpor existuje, což bude důvodem neplatnosti takového vnitřního předpisu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist