Šestnáctiletý Martin Frk se v pátek navlékne do dresu kanadského Halifaxu s losí hlavou na hrudi a začne angažmá, od kterého si slibuje, že mu pomůže do NHL. V Karlových Varech měl přitom podepsanou platnou smlouvu, klub se o něj staral a plánoval, jak ho v nadcházející sezoně vyzkouší v extralize. Místo toho se z Frkovy kauzy stal precedens, na němž Češi staví svou naději, že úprk talentovaných mladíků do Kanady už nebude pustošit český hokej.

Majitelé klubu Halifax Mooseheads totiž museli z rozhodnutí mezinárodní federace IIHF za Frka zaplatit odstupné necelé čtyři miliony korun. A poznali, že Čechy už nebaví na kanadských juniorských soutěžích krvácet.

"Je to průlom, že Kanaďané zaplatili. Ty peníze za juniory jsou pro kluby důležité, dospělí už v posledních letech do NHL nechodí skoro vůbec," prohlásil Tomáš Král, šéf Českého svazu ledního hokeje.

Žádný nový Jágr

Český svaz stál ve Frkově kauze jasně na straně Varů. I proto, že podle Krále „Frk není žádný nový Jágr, ale jen lepší ze své generace“.

A tak se na svazu bojí, že se talentovaný útočník zařadí mezi šedý průměr, v horším případě se z vrcholového hokeje úplně ztratí. Svazový šéftrenér Slavomír Lener přitom argumentuje přesvědčivou statistikou: za posledních dvanáct let odešlo do kanadských juniorských soutěží 450 mladých Čechů, ale jen čtyři procenta z nich jsou platnými hráči NHL.

„Takový masový odpad nás mrzí,“ říká Král. „Někteří, již se neprosadí do NHL, se navíc stydí vrátit. A hrají tam 3. a 4. ligu, aby si vydělali aspoň na hamburger a nechcípli hlady. Někteří s hokejem praští úplně,“ připomněl příběhy hráčů, kteří místo v NHL končí třeba jako řidiči taxíku.

Český hokej si navíc takový "nenucený výsek" při své mládežnické základně nemůže dovolit. "Máme jen čtyřicet tisíc dětí, Amerika 400 tisíc a Kanada přes půl milionu," vysvětluje Lener.

O problému "úprku talentů" a o tom, jaký recept na něj nabízí hokejový svaz, čtěte v pondělních HN.