Z informací, které uvádíte, je zřejmé, že problém se v předmětné věci nenachází ani tak v rovině pracovně-právní (z údajů, které uvádíte, dovozuji, že váš pracovní poměr řádně zaniknul dohodou, obdržel jste potvrzení o zaměstnání a nezmiňujete žádné nevypořádané pracovně-právní nároky vyplývající z dřívějšího pracovního poměru), jako spíše v rovině občansko-právní.
V souladu s ustanovením § 11 občanského zákoníku máte právo na ochranu mj. své občanské cti. Pokud vás bývalý zaměstnavatel zmíněným způsobem pomlouvá, potom je možné v souladu s ust. § 13 občanského zákoníku domáhat se toho, aby takových zásahů zanechal, případně aby vám poskytnul i přiměřené zadostiučinění.
Pokud nepravdivá pomluva zaměstnavatele způsobila, že jste nezískal zaměstnání u jiného zaměstnavatele, je možné uvažovat o odpovědnosti osoby, která vás pomluvila, za škodu, která vám tím vznikla. Protože v takovém případě ale bude nutné zvážit množství dalších aspektů, doporučuji se nejprve obrátit na právníka a věc s ním konzultovat. Obdobné platí o vznik eventuální trestní odpovědnosti osoby, která vás pomluvila (naplnění skutkové podstaty trestného činu pomluvy dle ust. § 184 trestního zákona).
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist