Vaše studium je možné považovat za tzv. překážku v práci na straně zaměstnance, kterou musíte zaměstnavateli oznámit, jakmile se o ní dozvíte, a požádat zaměstnavatele o poskytnutí pracovního volna. Na poskytnutí pracovního volna ale právní nárok nemáte - záleží na rozhodnutí zaměstnavatele, zda vám jej poskytne či nikoli.
Výjimkou by byl případ, kdyby se jednalo o studium, s pomocí kterého byste měl získat předpoklady stanovené právními předpisy nebo požadavky nezbytné pro řádný výkon sjednané práce a které by zároveň bylo v souladu s potřebou zaměstnavatele. V takovém případě by šlo o takovou překážkou v práci na straně zaměstnance, pro kterou by zaměstnavatel byl povinen vaši nepřítomnost v práci omluvit a dokonce by vám příslušela náhrada mzdy nebo platu.
Jestliže se ale o takový případ nejedná, nárok na poskytnutí pracovního volna nemáte. Nezbývá potom, než se pokusit se zaměstnavatelem na poskytnutí pracovního volna dohodnout.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist