Co je clenbuterol

Clenbuterol je snadno zjistitelná látka, ve světě dopingu dobře známá. V roce 1997 po pozitivním test ukončil kariéru Uzbek Džamolidin Abdužaparov. V roce 2008 byla pozitivně testována americká plavkyně  Jessica Hardyová. Ta se bránila stejně jako Contador, že se jí zakázaná látka dostala do těla z doplňků stravy, přesto dostala dvouletý trest a zažalovala proto výrobce. Kontaminace potravin clenbuterolem je vzácná, ve Spojených státech a Číně ale byly zachyceny případy, kdy se látka dostala do lidského těla z masa zvířat, které byly krmeny potravou obsahující Clenbuterol.  

Španělský cyklista Alberto Contador měl během letošní Tour de France, kterou potřetí v kariéře vyhrál, pozitivní nález na zakázané anabolikum clenbuterol. Přestože šlo o velmi malé množství, byl jezdec Mezinárodní cyklistickou unií (UCI) dočasně suspendován.

Sedmadvacetiletý Contador odevzdal pozitivní vzorek moči během druhého volného dne na Tour (21. července) v Pau. Výsledky prvního testu potvrdila i analýza B-vzorku. Podle agentury DPA šlo o 50 pikogramů, což je zhruba čtyřistakrát méně, než musejí být laboratoře Světové antidopingové agentury schopny odhalit.

Zatím není jasné, zda Contadorovi hrozí trest za doping. UCI pouze uvedla, že celá záležitost vyžaduje důkladné vědecké přezkoumání. Zpráva vzbudila v cyklistickém světtě rozruch. "Nejvíc to bude bolet cyklistiku. A je to velká ostuda pro jezdce, Contador nemá užívání zakázaných prostředků zapotřebí. Ale počkejme na další šetření," komentoval případ na právě probíhajícím MS v Austrálii francouzský cyklista Sylvain Chavanel.

Dánská stáj Saxo Bank zatím k případu mlčí. Dánská média nicméně spekulují, že dopingová kauza by mohla ohrozit existenci stáje vedené Bjarnem Riisem. Vítěz Tour de France z roku 1996 po ukončení kariéry sám přiznal užívání dopingu. "Je těžké v tuto chvíli něco komentovat. Víme jen, že Alberto byl pozitivně testován. Čekáme na další informce od Contadora," uvedl mluvčí banky Saxo.

Podle Contadora, který už před oznámením výsledků testů ukončil sezonu, je na vině špatné jídlo, údajně snědl špatný steak. Pozitivní nález měl mít 21. července, den před stoupáním na Tourmalet, ve kterém Contador spolu s Andy Schleckem ujeli všem.

"Je to jediné možné vysvětlení, jak se mu látka mohla do těla dostat. Potvrdili nám to i experti a svědčí o tom i výsledky mnoha testů, které při letošní Tour podstoupil," prohlásil cyklistův mluvčí Jacinto Vidarte. "Od chvíle, kdy byl o výsledcích informován, je plně k dispozici španělskému svazu a je přesvědčen, že se tento závažný problém vysvětlí," dodal.

Nespal jsem dobře, měl jsem bolesti břicha, říkal po třetím triumfu na Tour Contador - čtěte ZDE

Žlutý dres ukradl Contador. Schleckovi spadnul řetěz - čtěte ZDE

 

Bývalý šéf antidopingového programu stáje Saxo Bank doktor Rasmus Damsgaard, ale naznačil, že clenbuterol se mohl do Contadorova těla dostat i jinak. "Třeba tak, že dostal krevní transfúzi a jeho vlastní krev v konzervě byla z doby, kdy tuto látku bral," uvedl pro dánskou televizi.

Clenbuterol se mimo jiné používá k léčení dýchacích potíží, jako je astma, a v minulosti za jeho užití dostala trest řada sportovců. Naposledy německý stolní tenista Dimitrij Ovtcharov, dále například americká elitní plavkyně Jessica Hardyová nebo čínská olympijská vítězka v judu Tchung Wen.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist