Minulý týden jsem měl tu čest zúčastnit se v televizi Z1 debaty na téma energetická politika a ceny elektřiny. Dovolím si celou tu debatu doprovodit ještě několika poznámkami. 1. Daniel Křetínský z Energetického a průmyslového holdingu v debatě tvrdí, že cena za pořízení 1 MW výkonu se dostala až k 60 milionům korun. V této souvislosti nám zde vzniká docela zajímavý nepoměr. ČEZ oficiálně deklaruje nákup fotovoltaických elektráren a jeho nákupy vycházejí na 90 až 110 milionů korun za 1 MW výkonu.
Ano, je tu cena pozemku (pronájem pozemku je provozní náklad, nikoli investice) a je tu cena projektu, což máme jaksi navíc k pořízení panelů a montáži. Jenže tím se dostaneme možná na 70 milionů korun. Otázka stále stojí tak, proč ČEZ nakupuje tak draho a kdo na tom vydělává. Jsou to provize advokátům, prostředníkům apod.? Polostátní firma tvrdí, že její nákupy jsou obchodní tajemství.
Všimněme si, že v těchto věcech zajímavě mlčí i opozice. Proč asi? Copak to není výživný a politicky výbušný materiál?
2. Navrhoval jsem - omlouvám se čtenářům, že s tím zase otravuji - zdanění jedné kilowatthodiny vyrobené v solárních elektrárnách zvláštní daní, jejíž výtěžek by putoval na snížení poplatku za obnovitelné zdroje, který vidíme na složence. Když jde tzv. nepravá retroaktivita spustit u stavebního spoření (zdanění státního příspěvku), proč by nešla spustit u fotovoltaiky?
Nemusíme ale vlastně chodit až ke stavebnímu spoření. Vláda rozhodla minulý týden o zrušení daňových prázdnin u fotovoltaických elektráren a platí to také pro projekty už připojené do sítě, tj. jde opět o takzvanou nepravou retroaktivitu. Stejným způsobem (z hlediska práva) jde tedy zavést zvláštní daň, která jediná může efektivně zabránit cenovému skoku, jenž bude sociálně i ekonomicky (průmysl) velmi nepříjemný. Musím se přiznat, že vládě, která zbytečně dopustí cenový skok tohoto rozsahu (10 až 18 procent), moc nerozumím.
3. Solární boom roku 2010 bude ale mít i další důsledky. V roce 2010 vyroste v České republice přes 1000 (až 1400) MW nových fotovoltaických elektráren v souhrnné hodnotě 70 až 100 miliard korun (to jsou investice, které se budou razantně promítat do tvorby HDP za letošní rok), zároveň tento sektor vytvořil v roce 2009 a 2010 tisíce nových pracovních míst pro montéry a stavebníky. Kromě skokového zdražení elektřiny pro spotřebitele a průmysl, které bude mít důsledky jak v poklesu spotřebitelské poptávky, tak zcela jistě i ve výkonu průmyslu a stavebnictví, lze k makroekonomickým dopadům ještě přidat to, že zároveň několik tisíc lidí ztratí příští rok pracovní místa a ve stavebnictví, které je stále v útlumu, je budou hledat jen těžko.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist