Basketbal a Česko

35 000

Počet registrovaných hráčů

Basketbal je v Česku, co se týče popularity, až na třetím místě za hokejem a fotbalem. Celkový počet registrovaných hráčů a hráček je 35 000, pro srovnání hokejistů je třikrát tolik, fotbalistů tři čtvrtě milionu.

200 mil.

Ve světě je basketbal obrem

V mnoha zemích patří basketbal k nejpopulárnějším sportům. USA, Turecko, Balkán, Jižní Amerika i Čína, to jsou bašty košíkové. Mezinárodní basketbalová federace FIBA registruje 450 milionů hráčů, z toho 200 milionů žen.

50 mil.

Rozpočet českého basketbalu

Roční rozpočet Českého basketbalového svazu je zhruba 50 milionů korun. Většina peněz jde do mládeže. Na rozdíl od fotbalu, kde se zisk z účasti na šampionátu pohybuje v řádu stovek milionů korun, basketbal očekává příjmy jen minimální.

 

Domácí liga má suverény

Ekonomické zázemí dovoluje v Česku vytvořit většinou jen jeden, max. dva týmy schopné konkurovat evropské špičce.

Domácí nejvyšší soutěž mužů má 12 účastníků, lize vládne už sedm let za sebou suverénně Nymburk. Na domácí palubovce neprohrál už více než 100 zápasů za sebou. Mezi ženami je situace podobná, Brno vládlo lize 13 let za sebou, v roce 2009 ho vystřídal tým USK Praha.

V celosvětovém měřítku je basketbal sportovním obrem, který má 450 milionů registrovaných hráčů ve 213 zemích sdružených v Mezinárodní basketbalové federaci FIBA. A celých 45 procent jsou ženy, tedy přes 200 milionů hráček. Basketbal v Česku se na výsluní popularity nevyhřívá. S 35 tisíci registrovanými hráči je ve stínu fotbalu a hokeje. Jen pro srovnání, fotbal čítá zhruba 750 tisíc registrovaných hráčů, hokej necelých 100 tisíc.

"V Česku kraluje fotbal a hokej, basketbal je třetí až čtvrtý kolektivní sport. V celosvětovém dosahu ale hokej jasně zastiňuje," popsal pozici basketbalu v České republice prezident České basketbalové federace Miroslav Jansta. Měřeno sportovní výkonností patří českým basketbalistkám aktuálně šesté místo na žebříčku FIBA a mužům až 56. místo. "Řekl bych, že se český mužský basketbal nachází někde na dně, nebo blízko u pomyslného dna," prohlásil před časem manažer reprezentace a místopředseda ČBF Jiří Zídek.

O úspěchy na mezinárodní scéně se v posledních letech starají pouze basketbalistky. Získaly zlato na mistrovství Evropy v roce 2005, o dva roky dřív získaly stříbrné medaile, nechyběly na posledních dvou olympijských hrách. Jako jediný český kolektivní sport. V Aténách 2004 skončily páté, o čtyři roky později v Pekingu sedmé. Na klubové úrovni se prosazoval hlavně Gambrinus Sika Brno, který v roce 2006 vyhrál Euroligu, obdobu fotbalové Ligy mistrů. Pět hráček ze současného kádru na MS bylo u tehdejšího triumfu.

Právě skončené mistrovství světa a vynikající úspěch českých basketbalistek může být podle Jansty významným impulsem. "Není to jen o hrdosti, že máme tak skvělé sportovkyně. Je to úspěch, se kterým se od roku 1992, kdy vznikla samostatná Česká republika, může měřit jen máloco. Přenos z finále jde do 145 zemí celého světa. To je ohromná reklama pro Česko, pro basketbal," uvedl Jansta.

Nakolik to basketbalu pomůže i finančně, to nedokázal odhadnout. "Může nám to pomoci při jednáních se sponzory," připustil. Samotný turnaj považuje za ukázku toho, že i v Česku lze uspořádat vrcholnou mezinárodní akci, aniž by po ní zůstaly "památníky". "Jako třeba jedno mistrovství světa, po kterém zůstala hala, sice možná nejkrásnější v Evropě, ale asi i nejdražší. Nebo jiné mistrovství světa, jehož dluhy se řeší ještě dnes," poznamenal.

Světový šampionát, jehož dějištěm byly Brno, Ostrava a Karlovy Vary, měl podle Jansty rozpočet 150 milionů a od začátku byl plánován jako vyrovnaný. Pořadatelům v jeho naplnění pomohl nejen stát - asi 30 milionů korun - ale i pořadatelská města, regiony a především sponzoři. A významnou položkou se staly i příjmy ze vstupného. Turnaj totiž ještě před finálovým dnem vidělo přes 153 tisíc diváků. "To je o šedesát procent víc než poslední MS v Brazílii," pochvaloval si Jansta.

Český basketbal každoročně pracuje s rozpočtem mezi 45 až 50 miliony korun. "Drtivá většina jde na reprezentaci a mládež," naznačil tok peněz Jansta. S žádnou velkou finanční injekcí z mistrovství světa nepočítá. "Skončíme spíš vyrovnaně. To, co bude navíc, rozdělíme mezi hráčky na prémiích," prohlásil Jansta.

I samotný šampionát provázela úsporná opatření. "Děláme to všichni zadarmo. Žádné večírky ani Leošové Marešové. Nedostali jsme dvě miliardy od státu. Jsme basketbaloví nadšenci," potvrdil Jansta. I proto byli k vidění na turnaji i manažeři ligových týmů s vysílačkami v roli dobrovolníků.

Právě hranice mezi národní ligou a nižšími soutěžemi je zároveň i hranicí mezi profesionálním sportem a amatérským. "V národních ligách musí vše fungovat profesionálně, to ostatní je srdeční záležitost," popsal rozdělení basketbalu Jansta. Přitom rozpočty některých klubů národní ligy mužů i žen se pohybovaly v desítkách milionů korun.

Brno v roce 2006, kdy vyhrálo Euroligu, mělo rozpočet zhruba 50 milionů korun. Muži Nymburku, kteří sedmkrát za sebou vyhráli českou ligu, ale v letošní kvalifikaci o Evropskou ligu vypadli hned v prvním kole s belgickým mistrem Charleroi, na letošní sezonu pracují se 60 miliony korun.


 


REKLAMA PRO ČESKO
Úspěch reprezentantek na MS je i velkou propagací České republiky. Ve světě patří basketbal mezi nejsledovanější sporty, zápasy z turnaje vysílalo přes 140 zemí.
HN - Filip Singer

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist