Pokud se váš dotaz týká té části mzdy, kterou máte jako „pevnou“ sjednanou v pracovní smlouvě (tzv. nároková složka mzdy), potom je odpověď jednoznačně záporná – bez výslovného souhlasu zaměstnance není zaměstnavatel oprávněn snížit mzdu. Změna výše nárokové složky mzdy je změnou pracovní smlouvy, ke které je nutný souhlas obou stran smlouvy, tj. i zaměstnance. Neuhradí-li vám zaměstnavatel dlužnou část mzdy ve lhůtě 15ti dnů ode dne splatnosti mzdy, vznikne vám právo okamžitě ukončit pracovní poměr dle ust. § 56 písm. b) zákoníku, v kterémžto případě vám vznikne nárok na zaplacení odstupného ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku (§ 67 odst. 1 zákoníku práce).
Pokud by se ale váš dotaz týkal tzv. nenárokové složky mzdy (ve smlouvách zpravidla označované jako „prémie“, „odměny“, „bonusy“ atp.), ve vztahu ke které zaměstnavatel ještě nerozhodl o jejím vyplacení (v opačném případě by šlo již o nárokovou složku mzdy a platilo by ve vztahu k ní vše, co je uvedeno výše o nárokové složce mzdy), potom jednání zaměstnavatele může být v pořádku – na tuto složku mzdy vzniká zaměstnanci nárok právě až na základě rozhodnutí zaměstnavatele.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist