Ministr financí Kalousek chce získat prostředky na dotování solárních elektráren prodejem emisních povolenek uhelným elektrárnám po roce 2013. Přeci prý elektrárnám nedáme 100 miliard jako dárek. Ó, jak geniální. Stačí prý zrušit přílepek, který k zákonu o spotřební dani loni přilepili poslanci Urban a Říman.

Pro ty, kdo Kalouskův "plán" nezaznamenali: Kalousek chce, aby ČEZ a eOn poskytly vládě další úvěr - povinně dál vykupovaly všechnu solární elektřinu a místo účtování poplatku spotřebitelům čekaly na rok 2013, kdy by jim stát náklady proplatil z výnosu za prodané emisní povolenky.

Než začnou čtenáři jásat nad tím, že – hurá – problém s fotovoltaikou je vyřešen, něchť si prosím přečtou pár následujících řádků:

1) Už letos drží eOn a ČEZ vůči státu pohledávku kolem 10 miliard, protože letošní zákonný poplatek na solární elektrárny účtovaný spotřebitelům na fakturách za elektřinu nestačil zdaleka pokrývat náklady na výkupy. Jestli návrh projde, půjde o další zvýšení státního dluhu a deficit veřejných financí nebude 4,6 % HDP, ale bude přes 5 % HDP.

2) Stát těžko může dát elektrárnám 100 miliard jako dárek. Zákon o povolenkách zdarma, který poslanci loni schválili, se jmenuje „Přechodné přidělování bezplatných povolenek v souvislosti s modernizací postupů výroby elektřiny“ Říká, že uhelné a plynové elektrárny ministerstvu předloží „plán týkající se investic do vybavení a modernizace zařízení a do čistých technologií, v hodnotě odpovídající alespoň předpokládané tržní hodnotě bezplatně přidělovaných povolenek.

To má dva důležité aspekty. Povolenky nebyly "zdarma", ale za investice. Stát nemůže chtít dodržení půlky zákona (nechat firmy investovat) a nedodržet druhou půlku (dát povolenky zdarma).

Druhý aspekt je, že zákon nutil firmy investovat více, než jak by normálně investovaly. A navíc do „čistých technologií“. Pokud si někdo stále láme hlavu nad tím, proč ČEZ tolik investoval do fotovoltaiky, může najít odpověď v tomto zákoně. Novináři by mohli požádat ministerstvo průmyslu o „plán investic“, který mu ČEZ letos na jaře předložil. Jinými slovy, solární investice ČEZu probíhaly za souhlasu ministerstva a na základě zákona. Stát tyto investice ČEZu de facto naordinoval a pro zákon jako obvykle hlasovali opět prakticky všichni

3) Jestli povolenky bude stát prodávat za 100 miliard, půjde jen o další daň uvalenou na uhelné a plynové elektrárny, která se nakonec promítne do cen a zaplatí ji spotřebitelé. Pokud by tlak vlády nebo tlak konkurence donutily ČEZ nepromítnout plně dodatečný náklad do cen, přijde stát o dividendy a daň ze zisku ČEZu a deficit státu se opět prohloubí. Stát tím nic nezíská.

4) Případný prodej emisních povolenek nesouvisí s problémem nemravného zvýhodňování fotovoltaických elektráren. Vláda by je mohla prodávat či neprodávat, i kdybychom problému s fotovoltaikou nečelili.

5) Není pravda, jak říká ministr Kalousek, že jeho plán zabrání zbrždění hospodářského růstu. Peníze utápěné ve fotovoltaice budou utápěné, i když je budou dočasně platit distributoři elektřiny.

Ministr financí Miroslav Kalousek by se měl především omluvit veřejnosti za to, že hlasoval v roce 2005 pro zákon, který zvýhodňování solárních panelů zavedl.

Když sleduji všechny ty Urbany, Kalousky a Kocourky jak se pokouší hasit solární problém, vybavuje se mi citát Miltona Friedmana: „Většina politické energie je věnována tomu, jak napravit důsledky špatných vládních rozhodnutí." 

Co tedy s tím? Doporučuji, aby byla odstraněna všechna daňová zvýhodnění pro solární elektrárny a byl zaveden dobrovolný nákup solární elektřiny. Pan Kalousek coby autor zákona by si ji jistě rád kupoval solární elektřinu za 13 Kč/kWh. Podrobně jsem návrh řešení popsal v článku Jak vyřešit problém s fotovoltaikou.

Nemohu se zbavit dojmu, že někteří ministři a zákonodárci jsou prostě lehkomyslní a hazardují s penězi nás všech. Možná by chtělo přijmout ústavní zákon, který by zabránil poslancům schvalovat zákony, které vytvářejí dlouhodobé závazky státu. Kdyby nesmyslné výkupní ceny platily rok, bylo by to nepříjemné. Pokud ale platí 15 nebo 20 let, je to vážný problém. Snaha ministra Kalouska problém opět odložit za rok 2013 je z podobného ranku. Nyní spotřebitelům ulevíme, zadlužíme se a problém budou řešit po roce 2013 jiní.

Petr Mach je ekonom a předseda Svobodných.

 

 

 

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist