Pokud je pracovní poměr sjednán na dobu určitou, skončí uplynutím sjednané doby. V předmětném případě je pracovní poměr sjednán na dobu absence kolegyně z důvodu mateřské dovolené, skončí tedy jejím návratem z mateřské dovolené. Aplikace výpovědní doby v takovém případě vůbec nepřichází v úvahu a není pro ni dán jakýkoliv prostor, a to už jenom z té prosté skutečnosti, že výpověď žádná ze stran nepodala (přičemž výpovědní doba, jak už sám název napovídá, je s výpovědí nerozlučně spojena).
Máte tedy pravdu, že váš pracovní poměr skončí návratem kolegyně z mateřské dovolené, a naopak názor vašeho zaměstnavatele správný není.
Pokud po vás zaměstnavatel požaduje, abyste kolegyni po skončení vašeho pracovního poměru zaučovala, měl by s vámi tuto skutečnost ošetřit smluvně, nutit vás k ní ale v žádném případě nemůže. Pokud by k takové dohodě mezi vámi a zaměstnavatelem nedošlo, ale kolegyni byste přesto zaučovala (tj. s vědomím zaměstnavatele byste pokračovala v práci po skončení doby, na kterou byl váš pracovní poměr původně sjednán), bylo by možné na váš pracovní poměr následně pohlížet jako na pracovní poměr sjednaný na dobu neurčitou, a to z důvodu jeho přeměny (z doby určité na dobu neurčitou) dle § 65 odst. 2 zákoníku práce.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist