Pokud je pracovní poměr sjednán na dobu určitou, skončí uplynutím sjednané doby. V předmětném případě je pracovní poměr sjednán na dobu absence kolegyně z důvodu mateřské dovolené, skončí tedy jejím návratem z mateřské dovolené. Aplikace výpovědní doby v takovém případě vůbec nepřichází v úvahu a není pro ni dán jakýkoliv prostor, a to už jenom z té prosté skutečnosti, že výpověď žádná ze stran nepodala (přičemž výpovědní doba, jak už sám název napovídá, je s výpovědí nerozlučně spojena).

Máte tedy pravdu, že váš pracovní poměr skončí návratem kolegyně z mateřské dovolené, a naopak názor vašeho zaměstnavatele správný není.

Pokud po vás zaměstnavatel požaduje, abyste kolegyni po skončení vašeho pracovního poměru zaučovala, měl by s vámi tuto skutečnost ošetřit smluvně, nutit vás k ní ale v žádném případě nemůže. Pokud by k takové dohodě mezi vámi a zaměstnavatelem nedošlo, ale kolegyni byste přesto zaučovala (tj. s vědomím zaměstnavatele byste pokračovala v práci po skončení doby, na kterou byl váš pracovní poměr původně sjednán), bylo by možné na váš pracovní poměr následně pohlížet jako na pracovní poměr sjednaný na dobu neurčitou, a to z důvodu jeho přeměny (z doby určité na dobu neurčitou) dle § 65 odst. 2 zákoníku práce.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist