Mezinárodní fotbalová federace FIFA zahájila vyšetřování skandálu s kupčením s hlasy při volbě pořadatelů mistrovství světa 2018 a 2022. Na případ upozornil list Sunday Times, jenž natočil dva členy výkonného výboru, kteří si výměnou za své hlasy řekli o peníze na fotbalové projekty.
Byl porušen etický kodex?
"FIFA zahájila šetření se dvěma členy výkonného výboru, aby zjistila, zda porušili etický kodex. FIFA vyzvala šéfa etické komise, aby jednal bezodkladně," FIFA v prohlášení uvedla, že vyšetřování se bude týkat i dalších funkcionářů, kteří mohli mít s aférou něco společného.
Novináři Sunday Times využívající falešnou identitu přistihli při korupčním jednání Nigerijce Amose Adamua a prezidenta Oceánské fotbalové konfederace Reynalda Temariiho z Tahiti. Oba byli ochotni prodat své hlasy za peníze, jež měly putovat na výstavbu stadionů s umělým povrchem v Nigérii a sportovní akademii v novozélandském Aucklandu.
Libry nebo dolary
Ještě předtím bývalí členové výkonného výboru Amadou Diakite a Slim Alúlú poradili novinářům v přestrojení, jaká částka by jako úplatek byla vhodná. Shodli se na milionu, pouze se lišili v měně – jeden navrhoval dolary, druhý libry.
FIFA oznámí pořadatele MS 2018 a 2022 na základě hlasování čtyřiadvacetičlenného výkonného výboru 2. prosince. O šampionát za osm let se uchází Anglie, Rusko a společné kandidatury Španělska s Portugalskem a Belgie s Nizozemskem. Na rok 2022 jsou přihlášeny USA, Japonsko, Korea, Katar a Austrálie.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist