Pro udělení známky museli organizátoři splnit hned několik podmínek. Mezi nimi je to například účast pěti elitních maratonců alespoň pěti národností s osobními rekordy pod 2:10:30 pro muže, respektive 2:28:00 u žen, televizní pokrytí a přímý přenos do nejméně pěti zemí, velkoplošná obrazovka u trati, uzavření trati pro dopravu či alespoň dvanáct provedených dopingových kontrol.

IAAF Gold Label má 17 maratonů včetně nejslavnějších závodů v New Yorku, Berlíně, Paříži, Londýně či Chicagu. Prahy se této pocty dostalo po 16 letech. "Když jsem tehdy říkal, že to můžeme dokázat, všichni mi říkali, že jsem blázen, že to není možné. Dnes se cítím jako za mlada na promoci," uvedl Capalbo.

"Zlatou" známku tým kolem Itala Carla Capalba obdržel už loni za půlmaraton, zářijové Grand Prix zůstalo druhé nejvyšší ocenění IAAF Silver Label.

Známku předal předseda Českého atletického svazu Libor Varhaník a ocenil dlouholetou práci. "Máme registrováno asi 600 běhů nejrůznějších vzdáleností, ale maraton je jen jeden. Pro nás to znamená významné ocenění práce týmu Carla Capalba," prohlásil. "Stálo nás to hodně úsilí i hodně peněz, jen oproti loňsku tak o čtyři miliony více," uvedl Capalbo.

Vítězem 16. ročníku se 9. května stal keňský běžec Eliud Kiptanui v novém traťovém rekordu 2:05:39, což řadí Prahu na šesté místo mezi nejrychlejšími rekordy světa. Traťový rekord padl i v ženské kategorii, v níž potvrdila roli favoritky Helena Kiropová z Keni. Časem 2:25:29 zlepšila devět let staré maximum o více než minutu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist