V nadcházející sezoně počítají týmy podle agentury Reuters s celkovou ztrátou kolem 350 milionů dolarů (přes šest miliard korun).
Stern před úterním startem nového ročníku uvedl, že liga potřebuje v době ekonomické krize úsporná opatření. Rád by stlačil výdaje na platy hráčů zhruba o 700 milionů dolarů (12,3 miliardy korun).
Šéfa soutěže čekají v příštích měsících obtížná vyjednávání s hráčskou asociací o nové kolektivní smlouvě, která vyprší v červnu příštího roku. Očekává se, že kompromis se jen tak nalézt nepovede a v NBA dojde k výluce.
"Liga je životaschopná tak dlouho, dokud budou majitelé klubů ochotni pokrývat ztráty," řekl Stern na páteční tiskové konferenci. "Ale není to dlouhodobě udržitelný obchodní model, z kterého nemáme žádnou radost. O tom se budeme bavit s hráči, až si s nimi sedneme ke stolu. Jsou tu města a týmy, která na to v současné ekonomické nemají?" položil řečnickou otázku.
Platový strop pro tuto sezonu činí 58 milionů dolarů, které může každý klub vydat na mzdy hráčů. Při zaplacení daně z luxusu mohou hráčům platit i víc. Nejlépe placeným hráčem v NBA je Kobe Bryant, jenž si v mistrovském týmu Los Angeles Lakers vydělá téměř 25 milionů dolarů. Průměrný plat basketbalistů v minulé ligové sezoně činil 5,8 milionu dolarů.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist