Pro přesnější odpověď na váš dotaz bohužel chybí údaje o některých zásadních skutečnostech.

Pokud se jedná o pracovní smlouvu na dobu určitou do konce měsíce června 2011 (není rozhodné, zda jde o plný úvazek, nebo byla touto smlouvou sjednána kratší pracovní doba) a nikoliv dohodu o pracovní činnosti (tj. dohodu mimo pracovní poměr) a zaměstnavatel s vámi z důvodu nadbytečnosti hodlá tento pracovní poměr rozvázat ještě před skončením pracovního poměru uplynutím sjednané doby, jedná se o důvody na straně zaměstnavatele, s nimiž jsou spojeny nároky stanovené zákoníkem práce.

V případě nadbytečnosti zaměstnance se jedná o výpověďní důvod na straně zaměstnavatele – tzv. jiné organizační důvody, přičemž zaměstnavatel musí ohledně řešení nadbytečnosti zaměstnanců přijmout odpovídající rozhodnutí. Na základě tohoto rozhodnutí lze poté rozvázat pracovní poměr se zaměstnanci, kterých se uvedené rozhodnutí týká – a to buď výpovědí podle § 52 písm. c) zákoníku práce, nebo dohodu o rozvázání pracovního poměru z týchž důvodů. Při podání výpovědi vám běží dvouměsíční výpověďní doba od prvního dne kalendářního měsíce následujícího od doručení výpovědi. V dohodě o rozvázání pracovního poměru může být sjednáno dřívější ukončení pracovního poměru, tj. není nutné dodržet dvouměsíční výpověďní dobu. Vždy však trvejte na tom, aby i v dohodě o rozvázání pracovního poměru byl uveden důvod tohoto rozvázání, tj. že se jedná o jiné organizační důvody na straně zaměstnavatele.

V obou těchto případech, tj. jak při výpovědi z organizačních důvodů, tak při rozvázání pracovního poměru dohodu z týchž důvodů vám přísluší při skončení pracovního poměru odstupné nejméně ve výši trojnásobku průměrného výdělku, pokud není individuální nebo kolektivní smlouvou sjednáno odstupné vyšší.

Pokud však pracujete na základě dohody o pracovní činnosti, může být zrušena jednostranně ze strany zaměstnavatele z jakéhokoliv důvodu nebo i bez uvedení důvodu výpovědí s 15 denní výpověďní dobou a odstupné by vám v takovém případě nepříslušelo.