Když komentátor Financial Times Gideon Rachman letos v červnu poobědval s ruským oligarchou Olegem Děripaskou, popsal ho jako člověka, který je mimo jiné znám kvůli svým politickým konexím a neprůhledné minulosti, za což mu Američané v roce 2006 odebrali automatické vstupní vízum do své země.

Někdejší osmý nejbohatší muž světa se však rozhodl, že výrok amerického ministerstva zahraničí zvrátí pomocí prostředků, které v jeho zemi fungují bez problémů. A tak si najal washingtonskou lobbistickou firmu Endeavour Group, která se specializuje na řešení citlivých problémů extrémně bohatých lidí. Děripaska jí v roce 2009 zaplatil 212 tisíc dolarů za to, že se pokusí mu vízum do USA získat zpět. Lobbisté z Endeavour Group se proto obrátili na ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova, ale ani on neuspěl.

Pro Američany totiž není problémem jen Děripaskova minulost, ale i to, jak se v Rusku chová jako byznysmen. O tom hodně ví i nejbohatší Čech Petr Kellner, který drží podíl v Děripaskou ovládané pojišťovně Ingosstrach. Děripaskova přezíravého postoje k minoritním akcionářům si minulý týden všimly Financial Times a daly ho do kontrastu s tím, jak se Děripaska na západě dožaduje zastání proti jinému ruskému oligarchovi Vladimiru Potaninovi a jeho pozici v těžební společnosti Norilsk Nickel.

Chce-li Děripaska získat na západě lepší reputaci (a volné vízum do USA), bude muset udělat velké vstřícné gesto. A z toho by nakonec mohl těžit i Petr Kellner v Ingosstrachu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist