K zodpovězení vašeho nepřímo položeného dotazu, zda je váš zaměstnavatel oprávněn vypovědět váš pracovní poměr nebo nikoliv, by bylo nutné znát další informace (viz dále).
V obecné rovině platí, že zaměstnavatel nesmí dát zaměstnanci výpověď, pokud se zaměstnanec nachází v tzv. „ochranné době“ (§ 53 zákoníku práce). Jedním z případů, kdy je zaměstnanec v této době (a kdy je tedy chráněn před výpovědí ze strany zaměstnavatele), je i případ, který zmiňujete, tj. doba, kdy je zaměstnanec uznán dočasně práce neschopným. Z tohoto pravidla ale existuje několik výjimek, při jejichž splnění je zaměstnavatel oprávněn vypovědět pracovní poměr i zaměstnanci, který se nachází v ochranné době:
- zaměstnanec si pracovní neschopnost úmyslně přivodil, nebo pracovní neschopnost vznikla jako bezprostřední následek opilosti zaměstnance nebo zneužití návykových látek,
- k výpovědi dochází pro organizační změny uvedené v § 52 písm. a) a b) zákoníku práce (což ale neplatí v případě výpovědi z důvodu organizačních změn uvedených v § 52 písm. b), jestliže se zaměstnavatel přemísťuje v mezích místa (míst) výkonu práce, ve kterých má být práce podle pracovní smlouvy vykonávána),
- k výpovědi dochází z důvodu, pro který může zaměstnavatel okamžitě zrušit pracovní poměr (což ale neplatí, pokud jde o zaměstnankyni na mateřské dovolené nebo o zaměstnance v době čerpání rodičovské dovolené do doby, po kterou je žena oprávněna čerpat mateřskou dovolenou),
- k výpovědi dochází pro jiné porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci (§ 52 písm. g), což ale neplatí, pokud jde o těhotnou zaměstnankyni, zaměstnankyni čerpající mateřskou dovolenou nebo o zaměstnance anebo zaměstnankyni, kteří čerpají rodičovskou dovolenou).
Pokud je naplněna některá z výše uvedených výjimek, je výpověď ze strany zaměstnavatele podána platně. Pokud nikoliv, nejde o platnou výpověď, nicméně i v takovém případě je nutné se bránit – zejména zaměstnavateli bez zbytečného odkladu písemně oznámit, že trváte na tom, aby vás dále zaměstnával, protože váš pracovní poměr trvá i nadále (viz § 69 a následující zákoníku práce, kde je upraveno tzv. neplatné ukončení pracovního poměru).
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist