Česká fotbalová reprezentace se s rokem 2010 rozloučila bezkrevnou a bezbrankovou remízou 0:0 v Dánsku. Kouč Bílek sváděl mizernou herní kvalitu na povětrnostní podmínky: "Foukal velký vítr a i z toho pohledu to možná nemělo takovou kvalitu, jak bychom si představovali. Ale určitě to splnilo účel. Sehráli jsme zápas proti velmi dobrému soupeři, účastníkovi mistrovství světa."

Pro Dány šlo o slavnostní zápas. Stý a poslední duel v národním dresu totiž (s číslem 100 na dresu) odehrál 35letá Martin Jörgensen.

Právě on ve 2. minutě sebral míč Suchému a posunul na Junkera, který jen těsně minul branku. Nově zkoušená stoperská dvojice Suchý-Rajnoch měla chvíli nato štěstí, že Junkera za zády obrany zastavil ofsajdový praporek.

Třetí kiks obrany hořel nejvíc. V 18. minutě přišel nádherný balon z hloubi pole, který si v šestnáctce našel Rommedahl a Kadlec ho stáhl k zemi za cenu penalty. Krohn-Dehli ji nešikovně kopnul přesně doprostřed branky, takže si Čech připsal úspěšný zákrok poměrně lacino. "Petr nás hodně podržel, celý zápas působil velmi jistě," uvedl Bílek.

"Jsem rád, že jsem mohl týmu takto pomoci," prohodil Čech po zápase.

"Chceme se herně připravit hlavně na březnový kvalifikační duel ve Španělsku,“ vysvětloval před zápasem jeho asistent Luděk Klusáček důvod, proč český tým nastoupil s pětičlennou zálohou vyztuženou dvěma štíty. Na levém kraji se objevil novic Rezek. A na hrotu se ocitl osamocený Necid. Slovo osamocený by si zasloužilo podtržení. Protože kromě Plašilovy přihrávky, po níž ve 4. minutě z odpískaného ofsajdu rozvlnil síť, nedostal za celý poločas pořádnou přihrávku.

Rosický střídal v poločase, Kadlecova střela v závěru jen lízla tyč

Česká hra byla neskutečně kostrbatá a neefektivní. Občasné střelecké pokusy, většinou z uctivé vzdálenosti, dánskou bránu neohrožovaly. Když už se blízko ní ocitl Plašil, netrefil pořádně balon.

Druhá půle? Do ní už Češi vyběhli bez kapitána Rosického, kterého uprostřed pole nahradil Lička. Kapitánskou pásku si navlékl Čech. Náznak moderní fotbalové akce předvedli v 54. minutě Plašil s Rezkem, jenže plzeňský fotbalista ji zakončil střelou, která se svou "razancí“ spíš blížila malé domů. V 70. minutě Dánové zblokovali Kadlecovu ránu a v poslední desetiminutovce zařídil obránce Leverkusenu nejnebezpečnější počin českého týmu v utkání. Jeho střela z trestného kopu ale dánskou tyč olízla jen zvnějšku.

Bílkovo hodnocení mělo k nějakému sebemrskačství daleko: "V první půli jsme tam měli šance, měli jsme tam protiútoky, kde jsme se dostali k postranní čáře, ale nepřišla finální přihrávka," uvedl český kouč. "Ve druhé půli se Michal Kadlec dostal po hezké akci za obranu, ale do pořádného zakončení jsme se nedostali."

Příjemně ho prý překvapil Jan Rezek. "Zvládnul to poměrně dobře, na to, že hrál první utkání. Potvrdilo se, že je to brejkový hráč."

Podle brankáře Petra Čecha sehráli Bílkovi svěřenci kvalitní utkání. Zvláště v první půli. "Ta byla z naší strany lepší, protože jsme je napadali. Myslím ale, že celkově je to slušný výsledek a že náš výkon byl pozitivní."

Dánsko - Česká republika 0:0
Rozhodčí: Webb - Beck, Collin (všichni Angl.). Bez karet. Diváci: 9184.

Dánsko: Lindegaard - Thomsen, Mathias Jörgensen (46. Stadsgaard), Bjelland, Mtiliga - Poulsen (69. Zimling), Martin Jörgensen (29. Jensen) - Rommedahl (76. Eriksen), Kahlenberg (62. Andreasen), Krohn-Dehli - Junker (46. Rasmussen). Trenér: Olsen.
ČR: Čech - Pospěch (85. Limberský), Suchý, Rajnoch, Kadlec (85. Pudil) - Hübschman, Polák - Rosický (46. Lička), Plašil (89. Petržela), Rezek (65. Bednář) - Necid (65. Hubník). Trenér: Bílek.