V souladu se zákoníkem práce má zaměstnanec nárok na odměnu za odvedenou práci a zaplacení mzdy zaměstnanci za provedenou práci patří mezi základní povinnosti zaměstnavatele. Mzda za měsíc září je potom splatná v měsíci říjnu, ve výplatním termínu stanoveném ve společnosti vašeho zaměstnavatele. Pokud vám nebude mzda, náhrada mzdy nebo jakákoliv její část zaměstnavatelem zaplacena ani do 15 dnů po uplynutí lhůty splatnosti, můžete okamžitě zrušit pracovní poměr k zaměstnavateli, a to zcela bez ohledu na skutečnost, zda jste nebo již nejste ve zkušební době (avšak pokud váš pracovní poměr stále trvá, tj. pokud nedošlo k jeho ukončení ve zkušební době). Pro okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem se však vychází z mezní lhůty splatnosti mzdy stanovené zákoníkem práce s ohledem na platnou judikaturu Nejvyššího soudu, tj. zaměstnavatel musí být v prodlení s výplatou mzdy nejméně 15 dnů po uplynutí kalendářního měsíce následujícího po měsíci, v něž byla vykonána práce. Tedy ve vašem konkrétním případě můžete okamžitě zrušit pracovní poměr dle § 56 písm. b) zákoníku práce, pokud vám zaměstnavatel nevyplatil mzdu nebo jakoukoliv její část za měsíc září nejpozději dne 15. listopadu, příp. pokud vám mzdu za měsíc říjen nevyplatí nejpozději dne 15. prosince. V tomto případě rozvázání pracovního poměru máte ze zákona nárok na odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku. V souvisloti s vaší dočasnou pracovní neschopností z důvodu nemoci pro úplnost uvádím, že jde o překážku v práci, o kterou se prodlužuje vaše zkušební doba.
Pokud zaměstnavatel nevyplácí mzdu či jiné finanční nároky více zaměstnancům, můžete k příslušnému soudu podat návrh na zahájení insolvenčního řízení. V případě prohlášení insolvence na zaměstnavatele jsou zaměstnanci, kterým nebyla vyplacena mzda a jiné zákonné finanční nároky, oprávněni obrátit se na místně příslušný Úřad práce s žádostí o vyplacení těchto dlužných částek. Zákon o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele umožňuje při insolvenci zaměstnavatele uspokojit mzdové a ostatní nároky pracovníků ze státních prostředků, a to za dobu 3 měsíců. Na úřadu práce potom můžete požadovat nejen mzdu (a to včetně příplatků za přesčasy, práci v noci, ve ztíženém a zdraví škodlivém prostředí), ale i odstupné a náhradu mzdy, které náležejí z pracovního poměru. Jiné než mzdové nároky (např. na náhradu škody, cestovní náhrady, diety) se podle zákona o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele neposkytují.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist