Když jde o legitimizaci koaliční spolupráce mezi ODS a ČSSD na pražském magistrátu, hodí se hlavním protagonistům jakýkoli argument. A tak není divu, že Václavem Klausem dobře vycvičený šéf pražské ODS Boris Šťastný ve svém úterním projevu zaútočil na TOP 09 (s níž jeho strana standardně spolupracuje na vládní úrovni) přes Václava Havla. „Projevy nepolitické politiky nemají místo v systému zastupitelské demokracie,“ prohlásil Šťastný.

Prezidentův někdejší poradce by si však měl nejprve zamést před vlastním stranickým prahem. Když už je mu tak svatá standardní politická cesta, mohl by například vysvětlit, jak se na pražské volební lístky dostali pánové Kalousek (zpěvák) a Bříza (hokejista), o nichž předtím v ODS nebylo vidu ani slechu. Proč si před svým „zvolením“ na magistrátní kandidátku nejprve standardně neodkroutili alespoň čtyři roky na nějaké té obvodní radnici? A jak staré je razítko na jejich stranických legitimacích, mají-li vůbec nějaké?

Podobné otázky si může posluchač projevu Borise Šťastného položit i v souvislosti se jménem nového primátora Bohuslava Svobody. Jak to, že strana přivedla do primátorského křesla muže, který vstoupil do ODS jen pár dnů před volbami? Proč je tento člověk pro ODS přijatelnější než TOP 09, když v roce 1998 neúspěšně kandidoval do Senátu jako nestraník za „havlovskou“ Čtyřkoalici, v níž bylo kromě mnoha „havlovců“ z Unie svobody i dost dnešních členů TOP 09?

V tomto případě však o žádné principy samozřejmě nejde. ODS a ČSSD jen potřebují obhájit svou dohodu. A není bez zajímavosti, že jim v tom přímo či nepřímo vydatně pomáhá český prezident. Ať už sám, nebo ústy svých nohsledů.

Přitom to není tak dávno, co Václav Klaus kritizoval propojení mezi politikou a byznysem. Pravicové politické strany podle něj mají být „pro-market“, nikoli „pro-business“. Teď by nám tedy mohl vysvětlit, v čem je podle něj z hlediska „pro-market“ výhodnější stavět sociální byty v koalici ODS - ČSSD, než „odbyznysovat“ pražskou radnici v koalici TOP 09 - ODS. Nebo by si hradní přiznivec velké koalice příště aspoň mohl ujasnit, zda některé jeho postoje a vyjádření nejsou v přímém rozporu.

Pojivem nové pražské koalice jsou v první řadě podnikatelské zájmy. Ať už z realitního byznysu, nebo z oblasti energetiky. Stačí se podívat na angažmá klíčového sociálního demokrata Petra Hulínského ve správních orgánech městských firem. Anebo na obchodní zájmy Tomáše Hrdličky z ODS. Proč Václav Klaus někdy nepromluví o nich, když mu tak záleží, aby byla politika „pro-market“, nikoli „pro-business“?

Když však přijde na Václava Havla, jdou veškeré Klausovy ideologické poučky stranou. Prezident by se spojil třeba s rudým ďáblem, kdyby mu pomohl Havla definitivně zašlapat do země. Nenávist k Havlovi a jeho spojencům ostatně už jednou Klause přivedla na okraj propasti, když držel Miloše Zemana u moci tak dlouho, až byl donucen odejít z čela ODS. Teď zas zcela v rozporu se svými deklaracemi podporuje v ODS síly, jimž jsou podnikatelské zájmy výrazně nadřazeny nad politickým programem a dlouhodobou prosperitou strany.

Tak to dopadá, když se z politika orientovaného „pro-market“ stane politik zaměřený na byznys. Byť by to byl jen jeho vlastní byznys, jako je tomu v případě Václava Klause.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist