V očekávání zakázek už podražily akcie ruských ocelářských společností na moskevských burzách, včetně skupiny Evraz, která v Česku vlastní Evraz Vítkovice Steel.
"Včerejší vítězství lze ve skutečnosti považovat za drobnost ve srovnání s tím, co se musí udělat. Pro Rusko to může být jeden z nejdražších a nejsložitějších projektů v dějinách, dokonce dražší a složitější než (zimní) olympiáda v Soči 2014," napsal Kommersant.
Rozpočet přípravného výboru - 640 milionů dolarů - je podle listu jen kapkou v moři. Na výstavbu a rekonstrukci stadionů, z nichž zatím požadavkům FIFA vyhovuje jediný, bude zapotřebí 3,82 miliardy dolarů. I to však může být další kapkou v moři v porovnání s cenou "nesportovní" infrastruktury, kterou také bude třeba postavit.
"Ale příběh olympiády v Soči svědčí, že zisk ze sportovního podniku pro Rusko a úspory při jeho přípravě jsou tím posledním, o co se úřady starají," usoudil Kommersant. "Nejprestižnější ze všech sportovních podniků" se přece těší největší pozornosti světa: zápasy letošního šampionátu na jihu Afriky sledovalo dohromady 26 miliard diváků, zatímco pekingské letní olympijské hry před dvěma lety přilákaly k obrazovkám 4,7 miliardy lidí.
Mistrovství vysaje další miliardy
Vědomosti vyčíslily, že Rusko vedle stadionů za 3,8 miliardy dolarů slíbilo FIFA investovat do turistické infrastruktury 11 miliard dolarů. Do roku 2018 musí postavit také 7711 kilometrů silnic a 2024 kilometrů železnic, což při stávajících cenách bude stát dalších 35 miliard dolarů, k tomu třeba přičíst 1,4 miliardy dolarů na rekonstrukci letišť.
Náklady tak mohou podle expertky Mariny Udačinové přesáhnout 50 miliard dolarů. Šéf IRP Group Bulat Stoljaron si však myslí, že šampionát bude třikrát dražší než olympiáda v Soči, na kterou Rusko podle úřadů utratí okolo 30 miliard dolarů, z toho více než polovinu ze státního rozpočtu.
"Není to příliš vysoká cena...? Odpověď je jasná. Cena je závratně vysoká," usoudil komentátor, podle něhož se získání olympiády a teď fotbalového šampionátu podobá politice římských patricijů, jejichž komunikace s plebsem končila poskytnutím chleba a her. "Dopadlo to žalostně," dodaly Vědomosti.
"Fotba je naše všechno"
Sportovní tisk však jásá. Získání šampionátu je pro Sovětskij sport "naprosto nečekané štěstí", které přirovnává ke gratulacím celého světa k narozeninám. Rusko podle komentátora vyhrálo díky tomu, že pochopilo logiku výběru FIFA; nutnou infrastrukturu by bylo nutné postavit i bez fotbalu, který teď stavebnímu ruchu dodá jasný harmonogram.
"Fotbal je naše všechno!" zdůrazňuje Sport-Express. "Je to vítězství celé země. Dárek, darovaný nikoli k výročí, za minulé zásluhy, ani za odměnu za příspěvek ke světovému fotbalu. Je to dárek v mnohém nezasloužený, daný v předstihu, nečekaný a proto trojnásob příjemný."
Získat MS? Jako ukrást slona
Tlumočit pocity radosti je podle listu složité. Vždyť získat šampionát je ještě těžší než ukrást slona, kterého nelze nikde schovat, a to nelze neoslavit bez ohledu na to, že zemi čeká osm let vlečení jařma organizace takového podniku.
Rusko však musí spolu s fotbalem vyhrát i zápasy se sociální nerovností, s policejní svévolí, s divokou hydrou fotbalových výtržníků, se zlodějnou, nečestností a neodpovědností, s prodejností soudů, aby šampionát nakonec darovalo samo sobě, dodal Sport-Express.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist