Podle vedení středočeského celku nebyl ředitel Asociace profesionálních klubů (APK) Stanislav Šulc oprávněn takové rozhodnutí učinit. "Z předpisů Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) jednoznačně vyplývá, které orgány jsou řídícími orgány jednotlivých hokejových soutěží. V návaznosti na to byla uzavřena smlouva mezi ČSLH a APK, kterou ČSLH pověřil APK řízením extraligy. Zmocnění být řídícím orgánem má tedy od ČSLH jednoznačně APK," řekl na dnešní tiskové konferenci právník mladoboleslavského klubu Jan Tůma.
Připomněl článek soutěžního a disciplinárního řádu, kde je definováno, co je řídícím orgánem, přičemž z definice podle něho jednoznačně vyplývá, že tímto řídícím orgánem nemůže být fyzická osoba. "Je tam uvedeno, že soutěže organizují a řídí výkonný výbor ČSLH, krajský výkonný výbor ČSLH, okresní nebo obvodní výkonné výbory ČSLH či kluby nebo jejich sdružení. Nikde se však nehovoří o tom, že by řídícím orgánem jakékoliv soutěže byla fyzická osoba," připomněl Tůma.
Orgánem, který mohl trestat, je podle něho pouze valná hromada APK. "V případě, že by dala podnět k zahájení disciplinárního řízení, je potom dána působnost disciplinární komise APK, již si APK zřizuje. Podle stanov a organizačního řádu APK je ředitel APK pouze výkonným orgánem," vysvětlil Tůma.
"Za podobné prohřešky nebyly v minulosti nikdy odečteny body"
Středočeši si proto myslí, že měla rozhodnout APK, případně disciplinární komise. "Pokud by některý z těchto orgánů vydal rozhodnutí, ředitel APK by ho realizoval. Odečetl by body, ale nikoliv sám o sobě, ale na základě rozhodnutí orgánu, který je k tomu oprávněn," doplnil Tůma.
Připomněl zároveň, že stejně vidí situaci také druhý z trojice potrestaných týmů Plzeň. Ta rovněž podala ve čtvrtek odvolání, zatímco Kladno nikoliv.
"V neposlední řadě jsme dovolání podali také proto, že v historii extraligy je řada případů, které jsou obdobné jako případ z tohoto ročníku, a v těchto případech nebyl nikdy udělen trest, který by spočíval v kontumaci výsledků nebo odebrání bodů klubu, který se provinil," dodal.
Boleslav volá po spravedlnosti a navrácení 22 bodů
Vedení klubu se podivuje také nad tím, že se Šulc více nezabýval právními názory a posudky nejen Mladé Boleslavi a Plzně, ale také Ústavu státu a práva a člena legislativní rady vlády. "Ředitel APK se vůbec nevypořádal s argumentací, která tam byla uvedena," namítl Tůma.
"Chceme se dobrat nějaké spravedlnosti a získat těch 22 bodů zpátky. Sezonu jsme rozehráli dobře, měli 31 bodů a byli někde na sedmém místě. Každý vidí, co se s mužstvem stalo po odebrání bodů. Hráli jsme čtyři zápasy a všechny prohráli," připomněl předseda představenstva Jan Plachý. "V hlavách hráčů není něco úplně v pořádku a nese se to napříč celým klubem. Aféra nás hrozně moc ovlivnila," dodal Plachý.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist