„Je to jedno z největších japonských vyznamenání, o jehož udělení rozhoduje vláda. Velice si ho proto vážím,“ netají nejlepší sportovkyně světa z roku 1968 své pocity.
Čáslavská zazářila v roce 1964 na olympijských hrách v Tokiu, kdy prostřednictvím televizních přenosů představila moderně se rozvíjející Japonsko a v lidech tehdejšího Československa zvýšila pocit blízkosti k této zemi. Po roce 1989 pak v roli poradce prezidenta Václava Havla vyvíjela iniciativu k prohlubování vzájemných vztahů a stala se i čestnou předsedkyní Česko-japonské společnosti.
„První kontakty se zástupci této země jsem navázala už v roce 1960 na olympiádě v Římě, posílila je na dvou předolympijských setkáních a upevnila na Hrách v roce 1964. Základem těchto vztahů bylo vždy přátelství, úcta a respekt,“ zdůrazňuje Čáslavská.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist