Vláda si může schvalovat korupční strategie, jaké chce, ale pokud se za zjevné korupční jednání masivního rozsahu budou udělovat podmíněné tresty jako v případě bývalého senátora Alexandra Nováka, asi je lepší se na boj s korupcí rovnou vykašlat.

Navíc je třeba dodat, že Novák si o úplatek nejen řekl, ale jde o korupci dokonanou – 40 milionů korun dorazilo na účet. Jaké budou rozsudky pro ty, kteří si jenom řeknou o úplatek, a to v daleko menších řádech?

Slabinou celé věci je, že české orgány nepožádaly německou stranu o trestní stíhání subjektu, který úplatek nabídl a dodal. Další věc: jak tuto částku na účtu, tento "příjem" Novák a jeho žena vysvětlili z hlediska daňového? Nejde náhodou alespoň o pokus o masivní daňový únik?

V Singapuru, který na světě vede v boji s korupcí, by Novák dostal trest smrti. V normálních západních zemích by dostal nejméně deset let natvrdo. Argument, že se to celé stalo před jedenácti lety, je úplně směšný.

...

Skandál na Státním fondu životního prostředí, ve kterém létají vzduchem podezření na půlmiliardové úplatky, považuji za zatím nejvážnější ohrožení existence této vládní koalice. Tady už opravdu končí veškerá legrace. Zaujme především otevřenost odvolaného šéfa fondu Libora Michálka, který o věci mluvil včera v televizi.

Představme si, že to bude vyšetřovat policie podřízená ministrovi z Věcí veřejných, který válčí s premiérem a prezidentem o policejního prezidenta.

Napětí na ose Nečas-Kalousek ve věci superekologické zakázky se také stupňuje. A supertendr má prověřovat právě Drobilovo ministerstvo.