Dalšími oceněnými v hráčské kategorii budou švédský útočník Tord Lundström, rumunský forvard Doru Tureanu a útočnice Karyn Byeová z USA. V kategorii funkcionářů si vysloužil ocenění finský kouč Kalevi Numminen.

Vybraná šestice bude do Síně slávy uvedena během slavnostního ceremoniálu 15. května v Bratislavě v poslední den mistrovství světa, které pořádá právě Slovensko. Cenu Paula Loicqa pojmenovanou po Belgičanovi, jenž byl v letech 1922 až 1947 prezidentem IIHF, obdrží za přínos mezinárodnímu hokeji Jurij Koroljov z Ruska.

Mistr zavřený komunisty

Modrý byl považován za nejlepšího evropského brankáře v období před druhou světovou válkou a také po ní. Příslušnost k nejlepším brankářům celé planety potvrdil na mezinárodním fóru hned několikrát. V letech 1947 a 1949 pomohl Československu k titulu mistrů světa, v roce 1948 pak k zisku stříbrné medaile z olympijských her ve Svatém Mořici.

Celkem reprezentoval v 71 zápasech, přičemž jeho průměr ze 35 utkání na pěti světových šampionátech činí 1,27 inkasované branky na zápas, na olympiádě obdržel průměrně v utkání dvě branky. V domácí ligové soutěži pomohl Modrý svému klubu LTC Praha vychytat šest titulů.

Modrého život změnil v roce 1950 tajný a politicky vykonstruovaný proces, v němž byl společně s dalšími reprezentačními spoluhráči zatčen a posléze odsouzen k 15 letům ve vězení, přestože již v té době aktivně nehrál. Za mřížemi sice nakonec strávil z celého trestu jen třetinu, ale krutý žalář si vyžádal svou daň - Modrý na následky věznění a s ním spojeným špatným zdravotním stavem zemřel v roce 1963 ve věku 46 let.

První slovenský šampion

Košický rodák Troják byl prvním slovenským hokejistou, který reprezentoval Československo na mezinárodní scéně, v roce 1947 v Praze byl zároveň prvním slovenským hokejistou, jenž se stal mistrem světa. Podobně jako Modrý se ani Troják nedožil vysokého věku, neboť v roce 1948 v pouhých 34 letech zahynul společně s dalšími pěti reprezentačními hokejisty při letecké havárii nad kanálem La Manche.

Síň slávy IIHF, která je součástí hokejové Síně slávy v Torontu, byla otevřena v roce 1997 a čítá zatím 166 hokejových osobností z 22 zemí. Mezi členy je včetně Modrého také 21 Čechů.