Dobrý den,
Zákoník práce upravuje další dohodnutou práci přesčas ve zdravotnictví, která musí být sjednána písemně, jinak je neplatná, tj. musí s ní písemně souhlasit obě strany. V těchto případech další dohodnutá práce přesčas zaměstnanců ve zdravotnictví nesmí přesáhnout v průměru 8 hodin týdně, u zaměstnanců zdravotnické záchranné služby potom 12 hodin týdně ve vyrovnacím období, které může činit maximálně 26 týdnů po sobě jdoucích. To znamená, že v jednotlivých týdnech v průběhu vyrovnacího období může být stanovený průměr přesčasových hodin překročen, avšak celkem v průměru za vyrovnací období nesmí být tato výše překročena. Zároveň je však stanoveno, že zaměstnanec ve zdravotnictví, který s výkonem další dohodnuté práce přesčas nesouhlasí, nesmí být k jejímu sjednání nucen ani být vystaven jakékoliv újmě.
Co se týče odměny, která přísluší za práci přesčas, tak dle ustanovení §114 odst. 1 zákoníku práce má zaměstnanec nárok na mzdu dle odpracované doby (práce přesčas), a to včetně příplatku v minimální výši 25% průměrného měsíčního výdělku. Nebo si zaměstnanec může místo příplatku vybrat na základě dohody se zaměstnavatelem náhradní volno v rozsahu vykonané práce přesčas. Náhradní volno musí být poskytnuté nejdéle do třech měsíců po vykonané práci přesčas či v jiné dohodnuté době. V jiném případě zaměstnanci náleží příplatek ke mzdě.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist