Dobrý den,
co se týče vyplácení diet (vycházím z toho, že dietami míníte stravné), tak v ustanovení §236 odst. 2 zákoníku práce se říká, že poskytování stravování zaměstnancům, výše příspěvku na stravování, organizaci stravování, způsob jeho financování zaměstnavatelem a další jsou poskytovány, pokud byly dohodnuty v kolektivní smlouvě nebo upraveny ve vnitřních předpisech zaměstnavatele. Mezi základní zásady pracovněprávních vztahů dle § 13 odstavec 1 písmeno e) zákoníku práce patří povinnost zaměstnavatele seznamovat zaměstnance s kolektivní smlouvou a vnitřními předpisy. Pokud Vás s interními předpisy zaměstnavatel neseznámil, popř. s obsahem kolektivní smlouvy, byla-li uzavřena, pak máte právo se s jejich obsahem seznámit.

Kolektivní smlouvy i vnitřní předpisy se různí u každé firmy. K tomu, abych mohla posoudit Vaše nároky, včetně příslušné měny, ve které se diety u Vás ve firmě vyplácí, bych musela mít možnost si kolektivní smlouvu nebo vnitřní předpisy prostudovat. Pokud Vám ale zaměstnavatel dobrovolně vyplácel určitou výši diet pravidelně a vy jste je v dobré víře přijímal, pak nemá nárok je po Vás požadovat zpět.

Rozhodnutí inspekce úřadu práce musí zaměstnavatel respektovat a má povinnost vyplatit Vám veškeré odměny za práci přesčas, o víkendu atd., pokud na ně máte nárok dle ustanovení zákoníku práce. V § 14 odst. 2 zákoníku práce je výslovně uvedeno, že zaměstnavatel nesmí zaměstnance jakýmkoliv způsobem postihovat nebo znevýhodňovat proto, že se zákonným způsobem domáhá svých práv vyplývajících z pracovněprávních vztahů. Z toho vyplývá, že zaměstnavatel Vás nemůže sankcionovat (požadovat vrácení vyplacených diet) za to, že po něm požadujete finanční odměnu např. za provedenou práci přesčas, pokud byla navíc zaměstnavateli tato povinnost uložena inspekcí úřadu práce.