Eliáš spal na dálnici

Kvůli sněhové kalamitě musel hokejový útočník Patrik Eliáš z New Jersey cestou ze zápasu přenocovat v autě na uzavřené dálnici. Se spoluhráčem a zároveň sousedem Travisem Zajacem strávili nedobrovolně ve vozu českého hráče osm hodin.

Nemilá příhoda potkala oba hokejisty po nedělní porážce 1:4 s Torontem. Eliáš nechal celou noc běžet motor a zapnuté topení. Nějaký čas hráči prospali, ráno je vzbudili policisté ťukající na okno.

"Nic moc jsme nedělali. Jen jsme tam naštvaní seděli, poslouchali rádio. Párkrát se mi povedlo zabrat," vykládal Eliáš. "

Domů se dostali kolem půl osmé ráno, za pár hodin už museli znovu na trénink. Potíže cestou domů ze zápasu měli i další hráči, Jason Arnott se dostal do postele ve čtyři hodiny ráno.

Hokejisté New Jersey Devils jsou na tom bídně. Ze všech třiceti klubů NHL mají nejméně bodů, v 35 zápasech jich nasbírali jen 20. Jdou od porážky k porážce, teď jich nasbírali pět v řadě. Přitom na platy hráčů vydají z celků NHL nejvíce peněz - 66,5 milionu dolarů na sezonu...

"Samozřejmě, když jste nejhorší v celý lize, tak se to ani nedá hodnotit jinak, než jako nevydařená sezona," říká v rozhovoru pro HN čtyřiatřicetiletý útočník Patrik Eliáš.

Jak si tak špatnou sezonu vysvětlujete?
Je to pro mě nevysvětlitelný, tohle jsem v kariéře ještě nezažil. Máme rozhodně lepší hráče než to, co ukazujeme na ledě. Všechno se odvíjí od týmu a mě nepřijde, že máme tu správnou chemii. Zatím se nám ji nepodařilo dát dohromady.

Už je nejvyšší čas se zvednout, že?
Určitě. My některé zápasy zahrajeme výborně, pak ale zase uděláme jednu dvě chyby, dostaneme hloupé góly a nejsme schopní se zvednout. Vždyť my dali snad nejméně gólů z celé ligy. Ale to není o jednom nebo dvou hráčích, jde o celý tým.

Jak z toho ven?
Jako hráč jsem už zažil různé krize, ale když se nedařilo mě, zakryl to manšaft. Ostatní vám pomůžou se zvednout, dostat se z toho. Ale nám se letos nedaří nikomu.

Ani vám to v ofenzivě moc nejde, jste až na 79. místě v kanadském bodování…
Je těžký dělat body, když dáváme jeden gól za zápas a nikomu to nejde. Teď se ale posledních deset patnáct zápasů cítím výborně, jak herně, tak fyzicky. Je to rozdíl oproti tomu, jak jsem se cítil na začátku sezony. Teď vytvářím šance, ale body nedělám. Snažím se myslet tak, že každý zápas to může zlomit. Snažím si ty zápasy užívat, nebrat to jen jako práci, kam musím chodit.

Dává vám vedení Devils najevo, že pro předposlední místo tým nestavělo?
Panuje nespokojenost, to je jasné. Očekávali jiné výsledky, takže to dají znát. Ale to je normální.

Kritika míří zejména na Ilju Kovalčuka, který před sezonou dostal smlouvu na 15 let za 100 milionů dolarů…
Ale to je přesně ono, to není o jednom hráči. On si svoji roli uvědomuje, aspoň si to myslím. My jsme v Devils vždycky spoléhali jeden na druhého, mužstvo mělo jasnou strukturu.

Proto jste mu na podzim vzkázal, že by si měl uvědomit, že hokej je týmový sport?
Je to pro něj strašně těžký, vždycky byl braný jako mimořádná individualita. Jsou chvíle, kdy kluky okolo sebe využije a nahraje, jindy to ale chce strhnout sám…

Na začátku sezony jste kvůli nedostatku místa pod platovým stropem nastupovali jen v patnácti hráčích. Proč k tomu došlo?
Prostě jsme už nemohli mít další hráče v sestavě. Já to neřešil, my musíme hrát co nejlépe za daných podmínek. Časem se nějací hráči zranili, tak se prostor pod platovým stropem uvolnil a teď už hrajeme normálně ve dvaceti lidech.

NHL vládne Philadelphia, od začátku sezony se drží na špici, což mě přijde docela překvapivé…
Vážně? Mně ne. Loni hráli výborně, došli do finále, a letos mají skoro stejný tým. Mají výborného mladého brankáře Bobrovského a skvělou obranu. V tom tkví jejich úspěch. Útočná síla je dnes v NHL všude podobná, rozdíl je ale v obraně. Pro mě jsou Flyers určitě nejlepším týmem na Východě.

Minulý týden vás vychytal Ondřej Pavelec z Atlanty, slušně se daří i Michalu Neuvirthovi ve Washingtonu. Co říkáte na výkony mladých českých brankářů?
Oba se předvedli už na farmě, v NHL je všechno rychlejší, takže potřebovali nějaký čas až nasbírají zkušenosti. Bavil jsem se s Ondrou po vzájemném zápase, říkal, že mu hodně pomáhají obránci, kteří spoustu střel zblokují a dobře drží puk. Neuvirth má talent, je to dobře pro český hokej, gólmani jsou to nejdůležitější.

Nejproduktivnějším Čechem v NHL je Milan Hejduk. Překvapuje vás, že takhle válí na stará kolena?
Počkejte, jak na stará kolena? Vždyť je stejně starý jako já (oběma je 34 let – pozn. redakce). S tímhle opatrně. (usmívá se)

Pardon, měl jsem spíš na mysli jeho zdravotní stav, právě kvůli kolenům často Hejduk nehraje…
Ale je to obrovský talent. Má asi nejlepší techniku, co jsem kdy viděl. Vyrůstali jsme spolu v mládežnické i dospělé reprezentaci, takže jsem to pozoroval zblízka. Teď má okolo sebe v Coloradu mladý kluky a ofenzivní manšaft. A s Paulem Stastnym si parádně rozumí.

V roce 2012 vyprší v NHL kolektivní smlouva s hráčskými odbory. Sílí hlasy, že by znovu mohlo dojít na výluku, nebo na stávku. Je to reálné?
Doufáme, že nedojde. Nedávno jsme najali Donalda Fehra, aby vedl hráčskou asociaci NHLPA. Je to zkušený odborář, baseballistům vyjednal výborné podmínky. Navíc teď obě strany ví, jak NHL ovlivnila výluka před pěti lety. Nebýt tehdy nastupující generace Crosbyho, Malkina a Ovečkina, kdoví, jestli by se fanoušky podařilo nalákat zpět. Bylo to štěstí a to se nemusí opakovat.

Současná kolektivní smlouva se ukázala jako dost výhodná pro hráče. Může vám Fehr vyjednat ještě zlepšení?
Je to schopný vyjednavač, ale myslím, že už není podmínky třeba o moc vylepšovat.

Nejsou špatné, mzdy hráčů pořád rostou. Platové stropy na hráčské mzdy vzrostly z původních 39 milionů dolarů na 59,4.
To je neuvěřitelné, že? Teď je to asi na maximu. I když nevíme, co se bude s platovými stropy dít. Původně to byla podmínka majitelů klubů a vidíte, kam se to dneska dostalo.

Ožehavým tématem nové kolektivní smlouvy bude určitě i otázka, zda pouštět hokejisty NHL na olympiádu do Soči, že?
Většina kluků, ne-li všichni, tam chtějí reprezentovat svou zemi. Budeme stát za tím, abychom tam mohli. Hrát na olympijských hrách je pocta a skvělý zážitek.

Letos vám s New Jersey zřejmě unikne play-off a to mě vede ke dvěma otázkám. První: Před sezonou jste mi říkal, že když nebude s Devils šance na Stanley Cup, uvažoval byste o změně týmu. Je tato myšlenka stále aktuální?
Jsem tady spoustu let, zažil jsem tady i dobrý časy. Mám tu druhý domov, vztah ke klubu i fanouškům. Nejde jen tak vyskočit z rozjetého vlaku, to by nebylo správný. Nejsme teď v jednoduchý situaci ,ale musíme se s tím poprat. Až za mnou někdo přijde s tím, že bych měl odejít, tak o tom začnu přemýšlet.

A druhá otázka: Pokud nepostoupíte do play-off, přijel byste na mistrovství světa?
Konverzace s trenérem Hadamczikem by proběhla, až by to bylo aktuální. Pokud budu zdravý a klub mě pustí, tak rád přijedu. Loni to byla výjimka, měl jsem kvůli rodině pádný důvod a to už snad teď všichni vědí.