Největší domácí loterijní firma. Její doménou jsou číselné loterie, které se zatím nepodařilo rozjet žádné jiné firmě. Loni ale licenci na loterie získala i Fortuna, která připravuje konkurenční produkt se zahraničním partnerem. Sazka podniká i v kurzových sázkách či videoloteriích, na svých více než 6 tisících zákaznických terminálů poskytuje i další služby, především dobíjení mobilních telefonů.
Jak hospodaří
Obrat Sazky za prvních 9 měsíců loňského roku převýšil 3,6 mld. korun
Zisk 578 mil. Kč
Hospodaření v tomto období vykázalo mírný pokles. Za celý rok 2010 však čeká Sazka podle předběžných ukazatelů zisk přes 1,3 mld. Kč, což je mírně více než předloni.
Proč má problém
V roce 2006, když státu chyběl stadion pro nadcházející mistrovství světa v hokeji, postavila Sazka dnešní O2 arenu ve Vysočanech. Stavba (vlastní ji se Sazkou spřízněná firma Bestsport) se prodražila, celkové náklady (i s cenou úvěrů) šplhají ke 20 miliardám. Splácení arény pohlcuje většinu odvodů Sazky na sport, navíc má čím dál větší problém i s úhradou provozních úvěrů a závazků.
Mimořádná schůze výkonného výboru Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV), největšího akcionáře Sazky, bude ve středu jednat o postoji svazu k návrhům na řešení situace loterijní společnosti. Ta podle některých informací dluží již celkem 1,5 miliardy korun podnikateli Radovanovi Vítkovi, který před časem uvedl, že pokud Sazka nesplatí dluhy do 17. ledna, podá na ni insolvenční návrh.
Budoucnost financování českého sportu je tak kvůli sitauci Sazky v ohrožení a zainteresované strany se pustily do sebe. Jako první v úterý vystoupil ministr školství, mládeže a tělovýchovy Josef Dobeše. Mimo jiné kritizoval pasivitu majoritního akcionáře Sazky, Českého svazu tělesného výchovy (ČSTV). Proti tomu se vzápětí ohradil předseda ČSTV Pavel Kořán
Podle Dobeše se sport v České republice ocitl na důležitém rozcestí: může se vydat do propasti, nebo cestou naděje a řešení. Reagoval tak na současné problémy společnosti Sazka a tím i nedostatečné financování českého sportu.
„Vnímám, že český sport má naději, ale zrovna mu hrozí nebezpečí,“ prohlásil Dobeš. Z vícezdrojového financování sportu v Česku totiž vypadla jedna miliarda, která přicházela od Sazky. „Vypadl silný sloup financování, jedna miliarda ze Sazky,“ prohlásil Dobeš. Sazka podle jeho slov místo do sportu investuje všechny své zisky do obchodního projektu, který nemá perspektivu.
Obchodní projekt rovná se výstavba současné O2 Areny. A především její splácení. „Výstavba arény může být smrtí pro český sport,“ zdůraznil Dobeš.
Proto ho zneklidňuje pasivita majoritního akcionáře, kterým je ČSTV. „Znepokojuje mě, že hlavní akcionář není nijak aktivní. V normální společnosti zaměstnávají akcionáři generálního ředitele a ten plní jejich přání. V Sazce je to naopak. To mě znepokojuje,“ doplnil Dobeš.
ČSTV se brání ministrově kritice. "Nevím, na základě jakých informací pan ministr tvrdí, že ČSTV je pasivní a nic neřeší. Je to úplně naopak. Účastníme se jednání s bankami, držiteli dluhopisů, v úterý jsme měli celostátní poradu zástupců regionů, zítra máme výkonný výbor. Pokud to řekl pan ministr proto, aby ovlivnil zítřejší jednání, považoval bych to za nehorázné vměšování," citovala Kořana ČTK.
"Preferujeme, aby Sazka zůstala v rukou českého sportu, respektive současných akcionářů. Hledáme taková řešení, které nebudou v rozporu s dluhopisovou dokumentací a která nepřevedou Sazku na jakýkoliv privátní subjekt," řekl poté České televizi Kořan a potvrdil, že nebude navrhovat odvolání šéfa představenstva Sazky Aleše Hušáka.
Řešení krize je několik
Právě středeční výkonný výbor ČSTV by měl nastínit východiska z krize. Kořan prý s kolegy o variantách řešení už diskutoval. "Nerad bych ale předjímal rozhodování před jednáním výkonného výboru," řekl Kořan ČTK. Výkonný výbor se bude zabývat třemi nabídkami - od Penty, holdingu Synot a firmy E invest Martina Ulčáka. "To jsou písemné nabídky," upozornil. Na pořad nepřijde zřejmě návrh Radovana Vítka, který skoupil od bank dluhy Sazky za víc než 900 milionů korun a podle úterních informací serveru Lidovky.cz skoupil i půlmiliardovou pohledávku od finanční skupiny J&T. "Já doufám, že se výbor rozhodne pro variantu, která zachová Sazku s majoritním podílem ČSTV," preferoval Kořán nabídku Ulčáka.
Ministr Dobeš však k účinnosti schůze vyslovil jisté obavy. „Může to být klíčové rozhodnutí pro český sport. ČSTV si musí zvolit nové, akční vedení a najít pro Sazku strategického partnera. Nevěřím, že staří lidé ve funkcích mohou přijmout nová řešení,“ konstatoval ministr Dobeš. Jeho kritiku pak Kořan i v tomto ohledu odmítl. "Ať to pan Dobeš nechá laskavě na nás, nemá do toho co mluvit. Nic nenasvědčuje k tomu, aby měla být svolána valná hromada," odmítl předseda ČSTV Kořan.
"Je v zájmu akcionářů i věřitelů, aby Sazka fungovala a generovala co největší zisk, ne aby svou ztrátu ještě prohlubovala. Současný management Sazky prokázal svou neschopnost společnost řídit a měl by odejít. Jen v takovém případě se dá najít schůdné řešení celé situace," reagoval v úterý pro ČTK Vítek. Sazka odmítla, že by se se nacházela v insolvenční situaci.
Vítek připravuje plán restrukturalizace a fungování firmy. Vyjádřil ochotu navrhnout způsob oddlužení Sazky a vyrovnání všech jejích závazků i nový způsob financování českého sportu.
"Plán restrukturalizace připravený máme, ale čekáme na odezvu svazu. Dolaďujeme ještě nějaké detaily, ve středu máme ještě sezení s některými lidmi, kteří jsou představiteli některých svazů, řekl ČTK Josef Lébr, se kterým Vítek na plánu pracuje. "Dejte nám mandát a plnou moc na jednání akcionářů a my vás přesvědčíme, že to ekonomicky dokážeme zvládnout. Prodáme zbytný majetek, O2 arénu a ukážeme, že do sportu začnou proudit peníze. Nechte si zatím akcie s tím, že my je budeme mít na opci. Do té doby, než budeme schopni splnit to, co slíbíme a bude to fungovat," vyzval dnes akcionáře Sazky.
Nabídka od Vítka nezazněla, řekl mluvčí Sazky
"Žádnou nabídku podnikatele Radovana Vítka Sazka neobdržela," reagoval však pro ČTK mluvčí Sazky Zdeněk Zikmund. Zda nějakou nabídku obdrželi v tomto směru akcionáři Sazky, neví.
Konkurent v loterijním byznysu Synot Holding nabízí prý pět miliard Kč za získání podílu 66 procent v Sazce. Zbylých 34 procent by měli v držení nynější akcionáři a navíc by ročně po dobu pěti let dostávali 250 milionů Kč.
V oficiální nabídce, kterou v úterý skupina zastřešená Synot Group podala do sídla společnosti Sazka, nabízí investor ihned poskytnout dvě miliardy korun s možností navýšení dle potřeby až na tři miliardy korun. ČTK to v podvečer sdělila mluvčí společnosti Holding Synot.
Synot dále nabízí, že ze zákonem stanovené části výtěžku na veřejně prospěšné účely z vlastních zdrojů bude financovat sportovní svazy. Ročně tak do oblasti sportu uvolní v souladu se zákonem 250 milionů korun s garancí plateb na období 15 let. V horizontu 15 let mohou sportovní svazy získat až 11 miliard korun, píše se v tiskové zprávě.
Investor požaduje 66 procent v Sazce. "Současní akcionáři společnosti pak budou nadále dostávat 34 procent z dividend, jenž očekáváme ve výši přibližně 400 milionů korun v každém roce po zavedení restrukturalizace společnosti a splacení všech závazků," uvádí nabídka. To pro svazy zajišťuje v období 15 let další výnos ve výši tři až čtyři miliardy korun.
Nabídka společnosti E invest Martina Ulčáka má spočívat v půjčce takové částky, kolik Sazka bude potřebovat. Nepožaduje za to žádný podíl v Sazce. Na oplátku pouze dostane domluvený podíl ze zisku rozdělovaného na valných hromadách v následujících 10 až 15 letech. Akcionářům nabídne ročně vyplácet minimálně 200 milionů Kč. To je o 70 milionů více, než nabízí Sazce skupina Penta, která vlastní konkurenční společnost Fortuna. Penta žádá v Sazce stoprocentní podíl.
Další podrobnosti o kauze zadlužené Sazky a financování českého sportu najdete ve středečních HN
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist