Když jsem se podivil, že se ještě pěstují a nevytlačily je šlechtěné, tisíckrát křížené a jinak upravované druhy, odvětila, že matčino, boskop nebo karešovu nic nenahradí. Jsou to totiž původní domácí stromy, které si na místní podmínky zvykaly desítky či stovky let a proto je jen tak nic nerozhází. Nepotřebují přílišnou péči, jsou odolné proti chorobám a stále nějaké to jablko či třešeň pěstiteli dají. Byl jsem rád, že stromy, co si pamatuji ze zahrádky své babičky jsou stále s námi a přežily rok 2000.

A naskočily mi i další příklady. Původní odrůdy švestek na Valašsku dnes křísí místní likérka, protože jinak by musela svůj zdroj dovážet odkudsi z ciziny nebo zavřít provoz, protože švestky devastuje nemoc zvaná "šárka". České odrůdy brambor dnes zase vyhledávají fajnšmekři, kuchaři i gurmáni, protože jejich chuť je nezaměnitelná. Klasický český česnek dnes naštěstí dostanete alespoň na farmářských trzích, protože ten čínský z obchodu se nejenže velmi rychle kazí (u česneku věc nevídaná) ale navíc s česnekem má tolik společného asi jako červený rybíz a červené víno. Je to jen další potvrzení v řadě, že má smysl kupovat původní české věci, protože dostanete nejen kvalitu, ale zároveň máte jistotu, že peníze jdou na věci, které se vypěstovaly u nás.

 P.S. Včera ve zprávách hlásili, že čeští farmáři oseli českým česnekem na rozdíl od minulých let spoustu ploch, protože zájem mezi zákazníky o něj stoupá geometrickou řadou. Tak hurá, probudili jsme se.

Autor pracuje ve Vodafonu jako senior manažer oddělení Společenské odpovědnosti.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist