Šéf českého tenisu Ivo Kaderka odhalil svůj plán, jak sehnat pro sport v republice peníze. Chce založit Asociaci českých sportovních svazů, která by byla partnerem státu a sháněla peníze pro sport místo současného Českého svazu tělesné výchovy. "Asociace a ČSTV budou dva konkurenční subjekty," naznačil vztah obou sdružení Kaderka.

Odchod z ČSTV však neplánuje, protože chce zachovat kontrolu nad jeho majetkem. Ani zatím není nijak daný termín, kdy by měla asociace vzniknout a které svazy v ní budou.

"Oslovil jsem teprve v pondělí mailem šéfy všech sportovních svazů. Chci, aby začala diskuse o založení asociace," řekl Kaderka na tiskové konferenci. "Asociace nebude členem ČSTV a nejradši bych byl, aby vnikla už zítra, protože sport potřebuje peníze a já garantuji, že peníze sežene, pokud vznikne," tvrdil.

 

 

Podle Kaderky je dnes ČSTV pro stát nedůvěryhodným partnerem, který se navíc nedokáže postarat ani o svůj majatek. "ČSTV už dávno ztratil kredit. Stačí se podívat v jakém stavu je Strahov, sportovní středisko Nymburk, plavecký areál Podolí, či hotel Coubertin. Středisko v Brandýse se už muselo zavřít," vypočítal Kaderka "hříchy" ČSTV.

Šéfovi Českého tenisového svazu, který je zároveň předsedou představenstva akciové společnosti Ski Areál Špindlerovův Mlýn a členem výkonného výboru ČSTV, se nelíbí ani kritické výpady vedení ČSTV na adresu ministra školství, mládeže a tělovýchovy Josefa Dobeše. "Napadat někoho, kdo dává do sportu téměř dvě miliardy korun není na místě. Pana Dobeše naopak podporuji," uvedl Kaderka.

Na dění v Sazce ale nebude mít asociace v případě svého vzniku žádný vliv. "To asociace nemůže řešit. Není akcionářem. Bude mít samostatnou právní subjektivitu, ale sportovní svazy zůstanou dál v ČSTV a tím pádem i akcionáři Sazky. Budeme se dál snažit vyvolat mimořádnou valnou hromadu a docílit změn," poznamenal šéf tenisového svazu.

Prvotní snahou asociace bude zajistit financování sportu. "Ale transparentní a tak, aby peníze putovaly přímo ke sportovců. I k těm klukům v trenkách, jak s oblibou říká pan Kořan," použil Kaderka citaci z výroku předsedy ČSTV Pavla Kořana. "nechceme, aby peníze šly přes něčí platy, přes účtárny a bafuňáře," dodal.

Kaderka je jedním z mála sportovních funkcionářů, který otevřeně kritizuje současné vedení ČSTV. V minulém týdnu se kvůli situaci v Sazce pokusil svolat mimořádnou valnou hromadu ČSTV, ale neuspěl. I na tiskové konferenci označil ČSTV za nedůvěryhodnou organizaci. Nově vytvořená asociace by podle Kaderky měla hájit zájmy sportu lépe než ČSTV.